ראשית ההתיישבות בערבה היא אי שם באלף החמישי לפני הספירה. ממצאים ארכיאולוגים מבקעת עובדה ואתרים עם תיארוך דומה בערבה מעידים כי כבר באלף החמישי היתה התיישבות בערבה ובבקעות המערביות. מאז ועד היום היתה נוכחות של האדם במדבר לאורך כל התקופות ההיסטוריות.

בתחום המוניציפלי של המועצה ישנם 12 יישובים (2 ישובים קהילתיים ו-10 קיבוצים). שטח המועצה הוא כ-2.2 מיליון דונם ובתחומה מתגוררים כ-4500 נפש. עיקר כלכלת תושבי האזור מבוססת על חקלאות מתקדמת ומודרנית. מטעי תמרים, בעיקר מזן מג'הול, גידול ירקות, משק חלב וחקלאות ימית. מלבד זאת מתקיימת פעילות תיירותית בחדרי אירוח, אטרקציות , טיולים ומסעדות בעיקר בתחנות דרך.

ארגון הגג בתחום החקלאות הוא "ערדום" ניהול ואחזקות המאגד מספר פעילויות ועוסק בתחום הייצוג של החקלאים בשיתוף הוועדה החקלאית מול גורמים חיצוניים ומטפלת בשיווק, פיתוח שטחים ומים, הובלות, אריזה, מו"פ ועידוד יזמות.

החברה הכלכלית היא הזרוע הכלכלית של המועצה האזורית. היא עוסקת בחיפוש ואיתור הזדמנויות עיסקיות ליצירת תשתיות כלכליות איתנות לתושבי האזור. החברה מנהלת מגעים שוטפים עם יזמים בתחומים כלכליים שונים תוך שמירה על אינטרסים כלכליים וסביבתיים על פי מדיניות המועצה ותושביה. החברה מלווה את הקמת הישוב הקהילתי באר אורה ופיתוחו, מרכזת את פיתוח התיירות באזור מנהלת את פארק תמנע ומפעילה את אתר איסוף הפסולת בנימרה.

החברה לאנרגיה מתחדשת אילת-אילות המועצה האזורית תומכת בחברה לאנרגיה מתחדשת אילת-אילות (עמותת ח.ל.צ) על מנת לקדם את האזור כמרכז בינלאומי למחקר ופיתוח של מיזמי אנרגיה מתחדשת ושמירה על הסביבה.

במתנ"ס חבל אילות מתרכזת הפעילות החברתית והתרבותית הכוללת חוגי ילדים נוער ומבוגרים, מופעים, קולנוע, הפקות מקומיות, אנסמבל קולי, אולפן, מוזיקה, חוגים, נוער, חינוך סביבתי ומחלקת "בשביל הפנאי 55+ לאוכלוסיה מבוגרת.
לייד המתנ"ס פועל מרכז יום לקשיש ובצמוד נמצא מרכז בריאות אזורי שמעניק שרותי בריאות לאוכלוסיית האזור.

ילדי חבל אילות מתחנכים בגיל הרך בפעוטונים וגני ילדים שנמצאים בקיבוצים. בהמשך לומדים הילדים בבית הספר "מעלה שחרות" בו נמצאים שלשה קמפוסים צמודים של בית הספר היסודי, חטיבת הביניים והתיכון. בית הספר האזורי נחשב לאחד מבתי הספר המובילים בארץ בתחומי הדעת, בציון הערכי שלו ובתוצאות. בצמוד לבית הספר האזורי נמצא אולם הספורט האזורי שמשמש את האזור כולו.

תחבורה ציבורית תושבי האזור מתניידים בין בישובים, בנסיעות למרכז האזורי ולאילת באמצעות קו האוטובוס האזורי קו 20 על פי לוח זמנים שמותאם לצרכים.

כביש 90 – במהלך שנת השנים 2011-2013 שופץ והורחב כביש 90 לאורך 45 ק"מ בין אילת ליטבתה. קיימים כיום בכביש 4 נתיבים וגדר הפרדה שהופכים את הנסיעה בו לבטוחה ונוחה יותר מבעבר. בעתיד מתוכננת הרחבת כביש 90 עד צומת הערבה

שדה תעופה -באזור תמנע בקילומטר ה – 19 מוקם נמל תעופה בינלאומי חדש ע"ש אילן ואסף רמון ז"ל. נמל תעופה זה יחליף את שדה התעופה הקיים באילת ובשטח שיפונה צפויים להיבנות מרכזי מגורים ומסחר.

רכבת – תוכנית לסלילת מסילה והפעלת רכבת מהמרכז לאילת הושלמה וקיבלה אישור של מוסדות התכנון.