על המועצה ועל חבל אילות

המועצה אזורית חבל אילות הינה המועצה האזורית הדרומית ביותר בארץ. היא גובלת בצפון עם המועצה האזורית ערבה תיכונה ומועצה אזורית רמת הנגב, בדרום עם העיר אילת  במזרח-גבול ירדן ובמערב-גבול מצריים. בתחומי המועצה 12 יישובים, מתוכם 10 קיבוצים ושני ישובים קהילתיים.

ראשית ההתיישבות בערבה היא אי שם באלף החמישי לפני הספירה. ממצאים ארכיאולוגים מבקעת עובדה ואתרים עם תיארוך דומה בערבה מעידים כי כבר באלף החמישי היתה התיישבות בערבה ובבקעות המערביות. מאז ועד היום היתה נוכחות של האדם במדבר לאורך כל התקופות ההיסטוריות.

שטח המועצה הוא כ-2.2 מיליון דונם ובתחומה מתגוררים כ-4500 נפש  ב- 12 יישובים (2 ישובים קהילתיים ו-10 קיבוצים). לב הפעילות וההתיישבות נמצא בעמק הערבה ובבקעת קטורה. שאר השטח אינו מיושב ומתחלק בין שטחי צבא, שמורות טבע ומרחבי מדבר. ממוצע המרחקים בין כל יישובי המועצה הוא 19.6 ק"מ.
ראש מועצת חבל אילות הוא חנן גינת, חבר קיבוץ סמר שנכנס לתפקיד ביוני 2016.
במועצה האזורית מכהנת מליאת מועצה שהיא ההנהלה הרחבה ובה חברים 14 נבחרים שהם נציגי הישובים.


ישובי המועצה

קיבוצים: אילות, אליפז, סמר, יטבתה, גרופית, קטורה, לוטן, נאות סמדר, נווה חריף, יהל.
יישובים קהילתיים: באר אורה, שחרות.


גאוגרפיה

חבל אילות הוא אזור מדברי צחיח. בחורף קיים מיעוט ניכר של משקעים, ובקיץ ניתן למדוד טמפרטורות של מעל 40°. הצומח והחי אופיינים למדבר. בשטח נרחב מתחום המועצה האזורית חבל אילות, נמצאת שמורת הטבע בקעת תמנע. האזור, המרוחק ממרכז הארץ, אינו מחובר לרשת המים הארצית, והמים לשתייה ולהשקיה מותפלים מים סוף, במתקן התפלה של חברת מקורות.


גבולות שטח השיפוט של המועצה

  • בצפון: הערבה התיכונה, מועצה אזורית ערבה תיכונה
  • בדרום: העיר אילת, גבול מצרים
  • במזרח: גבול ירדן
  • במערב: גבול מצרים, והנגב המרכזי.

 

כלכלה, תעסוקה ומפעלים

עיקר כלכלת תושבי האזור מבוססת על חקלאות מתקדמת ומודרנית. מטעי תמרים, בעיקר מזן מג'הול, גידול ירקות, משק חלב וחקלאות ימית. מלבד זאת מתקיימת פעילות תיירותית בחדרי אירוח, אטרקציות, טיולים ומסעדות בעיקר בתחנות דרך.

ארגון הגג בתחום החקלאות הוא "ערדום" ניהול ואחזקות  המאגד מספר פעילויות ועוסק בתחום הייצוג של החקלאים בשיתוף הוועדה החקלאית מול גורמים חיצוניים ומטפלת בשיווק, פיתוח שטחים ומים, הובלות, אריזה, מו"פ ועידוד יזמות.

החברה הכלכלית היא הזרוע הכלכלית של המועצה האזורית. היא עוסקת בחיפוש ואיתור הזדמנויות עיסקיות ליצירת תשתיות כלכליות איתנות לתושבי האזור. החברה מנהלת מגעים שוטפים עם יזמים בתחומים כלכליים שונים תוך שמירה על אינטרסים כלכליים וסביבתיים על פי מדיניות המועצה ותושביה. החברה מלווה את הקמת הישוב הקהילתי באר אורה ופיתוחו, מרכזת את פיתוח התיירות באזור  מנהלת את פארק תמנע ומפעילה את אתר איסוף הפסולת בנימרה.

החברה לאנרגיה מתחדשת אילת-אילות המועצה האזורית תומכת בחברה לאנרגיה מתחדשת אילת-אילות (עמותת ח.ל.צ) על מנת לקדם את האזור כמרכז בינלאומי למחקר ופיתוח של מיזמי אנרגיה מתחדשת ושמירה על הסביבה.

 

מתנ"ס

במתנ״ס חבל אילות מתרכזת הפעילות החברתית והתרבותית הכוללת חוגי ילדים נוער ומבוגרים, מופעים, קולנוע, הפקות מקומיות, אנסמבל קולי, אולפן, מוזיקה, חוגים, נוער, חינוך סביבתי ומחלקת "בשביל הפנאי 55+ לאוכלוסיה מבוגרת.
לייד המתנ"ס פועל מרכז יום לקשיש ובצמוד נמצא מרכז בריאות אזורי שמעניק שרותי בריאות לאוכלוסיית האזור. כמו כן מפעיל המתנ״ס את אולם התרבות ואולם הספורט.

 

מרכז בריאות אזורי

מחליף את רוב הפעילות שהתקיימה במרפאות הקטנות בקיבוצים ונותן שרותי בריאות רחבים לאוכלוסיית האזור.
מרכז יום לקשיש (מצוי בקירבת המתנ"ס) המשמש כיום בעיקר את האוכלוסיה של הורים קשישים של תושבי האזור. היות והאזור עדיין צעיר יחסית רוב חבריו פעילים ונמצאים במעגל העבודה ואינם נזקקים עדיין לשרותי המרכז. 
מערכת תחבורה השייכת לחבל אילות ומבוססת על מחלקת התחבורה של המועצה האזורית שמפעילה את קו 20 ומערכת הסעים שמאפשרת ניידות והשתתפות בפעילויות לכל תושבי המועצה האזורית.
מרכז לאנרגיה מתחדשת הפרוייקט המרכזי בו פועלת המועצה האזורית בשנים האחרונות הוא פיתוח פרוייקטים בתחום האנרגיה המתחדשת  ואף הקימה לשם כך את היחידה המיוחדת הזו המשותפת למועצה האזורית חבל אילות ולעיר אילת.

 

חינוך

ילדי חבל אילות מתחנכים בגיל הרך בפעוטונים וגני ילדים שנמצאים בקיבוצים. בהמשך לומדים הילדים בבית הספר "מעלה שחרות" בו נמצאים שלשה קמפוסים צמודים של בית הספר היסודי, חטיבת הביניים והתיכון. בית הספר האזורי מרכז את רוב תלמידי האזור החל מבית הספר היסודי ועד כתה י"ב ונחשב לאחד מבתי הספר המובילים בארץ בתחומי הדעת, בציון הערכי שלו ובתוצאות. ביה״ס חרט על דגלו את נושא:" הלומד העצמאי" ועוסק באופן נרחב בתחום ה"רב תרבותיות", שמירה על איכות הסביבה ומפעיל פרוייקט שנקרא "נתיבים משותפים" המבוסס על קשרים הדוקים מאד עם מערכת החינוך בכפר הערבי "עין מאהל". בצמוד לבית הספר האזורי נמצא אולם הספורט האזורי שמשמש את האזור כולו.
* בית ספר יסודי עצמאי הפועל בקיבוץ נאות סמדר.

תחבורה ציבורית תושבי האזור מתניידים בין בישובים, בנסיעות למרכז האזורי ולאילת באמצעות קו האוטובוס האזורי קו 20 על פי לוח זמנים שמותאם לצרכים.


כביש 90 
במהלך שנת השנים 2011-2013 שופץ והורחב כביש 90 לאורך 45 ק"מ בין אילת ליטבתה. קיימים כיום בכביש  4 נתיבים וגדר הפרדה שהופכים את הנסיעה בו לבטוחה ונוחה יותר מבעבר. בעתיד מתוכננת הרחבת כביש 90 עד צומת הערבה


שדה תעופה
באזור תמנע בקילומטר ה – 19 מוקם נמל תעופה בינלאומי חדש ע"ש אילן ואסף רמון ז"ל. נמל תעופה זה יחליף את שדה התעופה הקיים באילת ובשטח שיפונה צפויים להיבנות מרכזי מגורים ומסחר.


רכבת
תוכנית לסלילת מסילה והפעלת רכבת מהמרכז לאילת הושלמה וקיבלה אישור של מוסדות התכנון.