שמורת הטבע חי-בר יטבתה, שהוקמה בשנת 1968, שמה למטרה להשיב אל מרחבי המדבר בעלי חיים אשר חיו בו בתקופת התנ"ך. הרעיון היה למצוא מינים שהוכחדו, להביאם לארץ, להרבות אותם ולהשיבם לטבע. השמורה משתרעת על שטח מלחת יטבתה, מקום בו מי התהום המליחים מזינים צמחייה רבה יחסית לתנאי האקלים המקומיים.

סיור מודרך בשטח הפתוח – בקיץ מומלצים סיורי בוקר וערב, ובחורף בכל שעות היום. בסיור המודרך בשטח הפתוח נפגוש את בעלי החיים שהובאו לשמורה: הפרא,הראם, הערוד, היען והדישון.

סיור האכלת טורפים – סיור רגלי במרכז הטורפים וצפייה בהאכלת טורפי המדבר כמו נמרים, זאבים, שועלים, צבועים, קרקלים ועוד. הסיור עובר גם בכלובי הנחשים והעופות הדורסים.

חדר חושך – המדמה חושך בשעות היום ותנאי הלילה ובו מכרסמים,עטלפים ודורסי לילה פעילים.

 

שעות פתיחה:

א' – ה' ושבת 08:30 עד 16:00 (שעון קיץ עד 17:00)
שישי וערבי חג 08:30 עד 15:00 (שעון קיץ עד 16:00)
שעות הפתיחה: ימי חול א'-ה' 17:00 -8:30 . שישי-שבת וחג: 16:00 -8:30 (שעות חורף).


מרכז הטורפים:

נפתח בשנת 1986 והוא מרכז תצוגה ורבייה לבעלי חיים מדבריים של ארץ ישראל ובו יונקים,דורסים וזוחלים.במרכז חדר חושך שבו הפכנו את היממה ובשעות היום יש תנאי לילה. בחדר מצויים נחשים,דורסים,מכרסמים ועטלפים.
במרכז נוכל לפגוש בטורפים משלוש משפחות: כלביים,חתוליים וצבועיים.
מבין הכלביים נראה את שועל הצוקים החי באזור מצוקים וסלעים ונתגלה לראשונה בארץ ישראל בתחילת בשנות ה-80, את שועל הנגב אשר חי בעיקר בנופי חולות. נוכל לצפות בכלבי הקטן ביותר בעולם, הפנק בעל האוזניים הענקיות העוזרות לו לקרר את גופו בחום המדבר ובזאב שהוא הגדול בכלביים בארץ ישראל.
מן החתוליים הקטנים יותר נפגוש בחתול חולות
אשר חי בנופי חולות והוא בעל צבע הסוואה בהיר עם פספוס אופייני על רגליו, נצפה גם בחתולים גדולים יותר כמו הקרקל המזוהה בציציות אוזניו, והנמר הנוהג לטרוף מן המארב שפני סלעים ויעלים.
נצפה גם בנציג הצבועיים בארץ, צבוע מפוספס שנחשב כסניטר היבשתי של הטבע – חובב הפגרים.
בתצוגה מופיעים רוב מיני הנחשים המדבריים, מיני לטאות וחרדונים שונים, מיני מכרסמים,עופות דורסי לילה ודורסי יום ובהם אוכלי פגרים שונים.
שלוש מטרות הותוו בעת הקמת מרכז הטורפים: רביית טורפים נדירים, מחקר בתנאי שבי וחינוך קהל המבקרים.
בכלוב גדול מיוצגים שלושה מארבעת העופות אוכלי הפגרים בארצנו: רחם הקטן שבנשרים, צבעיו לבן ושחור, הוא בעל מקור דק שבעזרתו הוא מלקט פיסות בשר קטנות מתוך הפגר, נשר שרוחב כנפיו מגיע ל- 2 מטר והוא בתהליך ההשבה לטבע בישראל, ועזניית הנגב שהיא הנשר הגדול משלושתם. עזניית הנגב היא בעל החיים היחידי כיום במרכז הטורפים שנכחד מתחומי ארץ ישראל, ויש תוכניות להשיבו למרחבי הערבה.
חנות המבקרים מציעה לקהל ספרים ומזכרות בנושא האזור ובעלי החיים כמו גם מפות סימון שבילים של ארץ ישראל.

 

ליצירת קשר

שמורת החי יטבתה

טלפון: 08-6376018    
אתר: www.parks.org.il

סיורים מודרכים ברכב פרטי בשעות קבועות:


טלפון: 08-6376018, 08-6326172,
פקס: 08-6373057