"תגיד, מה זה חוק האריזות"? הפתיעה אותי בשאלתה, הנוסעת שישבה לידי באוטובוס אגד מאילת לקטורה, כשסיימתי לכתוב מייל במחשב הנייד. "מי זו החצופה הזו…?" הייתה המחשבה הראשונה שלי, אבל במחשבה שנייה היה ברור לי שיש כאן הזדמנות לשיחה בנושא חוק האריזות – גם חשוב וגם כיף. זה המשיך בשיחה די קולחת על החוק ומתי אנחנו ניישם אותו כאן בחבל. לקראת סוף השיחה היא אמרה: "כיף לשמוע שדברים באמת הולכים לזוז בתחום הזה, כבר הרבה זמן שאנחנו באותו מקום". אז נכון שאנחנו זמן רב באותו מקום, ולא השתנה הרבה בתחום המיחזור בחבל בשנים האחרונות, אבל מה שצפוי לנו בעתיד הקרוב, הוא שינוי גדול ומשמעותי, שמתחיל ביישום חוק האריזות.חוק האריזות נכנס לתוקף בסוף 2011.

החוק מבוסס על עיקרון סביבתי ידוע ומוכר של "המזהם משלם", ומטיל את האחריות לאיסוף כל האריזות של המוצרים שנכנסים לשוק – על היצרנים והיבואנים. היצרנים והיבואנים הקימו תאגיד שנקרא תמי"ר (תאגיד מחזור האריזות בישראל), ובאמצעותו הם משלמים לרשויות המקומיות את כל ההוצאות הקשורות לאיסוף האריזות והעברתן למיחזור. עד כאן הרקע העיוני, אבל איך כל זה ישפיע עלינו…? אחרי משא ומתן ארוך ומייגע, הגענו להסכמה עם תאגיד האריזות על איך, איפה, כמה ולמה נפריד אריזות בחבל אילות, ובחודש ספטמבר הקרוב אנחנו צפויים להתחיל להפריד אריזות בחבל.

השיטה שבה בחרנו להפריד את האריזות, הינה פריסת "זרם אריזות", להלן יקרא: "הזרם הכתום". המשמעות היא, שליד כל פח ירוק ביישובי החבל יעמוד פח בגודל דומה בצבע כתום, ואליו יתבקשו התושבים להשליך את כל האריזות, כשהן נקיות משאריות מזון (וללא זכוכית). רוב האנשים לא נוטים להסתכל לתוך פח האשפה שלהם, אבל אם תנסו את זה, תראו שכמו כל דבר טוב, תכולת הפח שלכם מתחלקת לשלושה – החומר האורגני שהוא "המסריח" והכי כבד אבל לא תופס הרבה נפח, האריזות שהן פחות כבדות אבל תופסות הרבה נפח וכל היתר, שזה לא הרבה. האריזות מהוות כ- 70%-50% מנפח הפסולת (תלוי את מי שואלים) וכ- 27%-17% ממשקלה.

ליד כל פח ירוק ביישובי החבל יעמוד פח בגודל דומה בצבע כתום, ואליו יתבקשו התושבים להשליך את כל האריזות, כשהן נקיות משאריות מזון. אם כך, מה זה אריזות? אריזות זה הרבה מאד דברים: אריזה של מסטיק בזוקה, חפיסת הסיגריות (את הסיגריות עצמן עדיף להשליך לפח הירוק במקום לתוך ריאות…), דאודורנט, ספריי נגד חרקים, בקבוק שמן, קופסת שימורים, שקית של חטיף, של עוגיות ועוד ועוד.
את מרכזי המיחזור הקיימים אנחנו משאירים במקומם, כל מה שעד היום השלכתם לשם – תמשיכו, זה מצוין. כל מה שהוא אריזה שלא השלכתם אליהם והוא לא זכוכית – תשליכו לפח הכתום, בשביל זה הוא שם ואנחנו צופים לו גדולות ונצורות… את הפחים הכתומים אנחנו נפנה פעמיים בחודש לתחנת מעבר באילת (באותה משאית של האשפה. לא להיבהל! זה ילך למקום הנכון). בתחנת המעבר הפסולת תעבור מיון למוצרים השונים: כל מה שהוא בר מיחזור (וזה הרוב) ישלח למפעלי המיחזור המתאימים והיתר יועבר להטמנה.בשלב השני, יוצבו פחים לזכוכית, פח אחד לכל ישוב. חשוב להדגיש, שבניגוד לכל פעילות המיחזור שהתקיימה עד היום, הפרדת האריזות תחסוך לנו לא מעט כסף. חלק מהכסף הזה יחזור בחלקו לישובים, בדמות שיפור החזות של פחי האשפה ומרכזי המיחזור וחלקו יחזור למערכת החינוך לקידום ההסברה והמודעות לנושא. על המשמעויות הסביבתיות נדבר בפעם אחרת.


אני שמח להגיד, שלמרות שרוב הקוראים שומעים זו הפעם הראשונה, על חוק האריזות והיישום שלו בחבל אילות, זו בהחלט לא הפעם האחרונה. אנו מתחילים מהלך הסברתי משמעותי, שאני מקווה שיוביל את כולנו להפריד אריזות, ובגדול. הפרדת האריזות היא למעשה ראשיתה של מהפכה שעוברת על ניהול הפסולת שלנו. ביקשנו וקיבלנו תמיכה מהמשרד להגנת הסביבה, לרכישת מתקנים אוטומטיים לטיפול בפסולת אורגנית, ואנחנו מקווים שעד סוף השנה נתחיל להפריד אותה בישובים.
לסיכום:בחודש הקרוב יוצבו 100 פחים כתומים לאיסוף אריזות ביישובי כביש 90 . בתוך כשלושה חודשים, יוצבו 100 פחים כתומים נוספים ביישובי ההר ובבסיסים. כל מה שהשלכנו עד היום למרכזי המיחזור, נמשיך להשליך אליהם (בקבוקים, קרטון ונייר) את כל יתר האריזות פרט לזכוכית נשליך לפח הכתום. בקרוב נתחיל להפריד גם פסולת אורגנית.

 

  • להנחיות מפורטת לתושב לשימוש בפחים הכתומים, לחץ כאן
  • למידע נוסף ופירוט חוק האריזות לחץ כאן

 

אסף אדמון
מנהל היחידה לאיכות הסביבה

(פורסם ב"קצה המדבר" 140)