מקור השם

ספר דברים, פרק י' פסוק 7: "ויסעו מחור הגדגד ויחנו ביטבתה ארץ נחלי מים". שמו הערבי של האתר הוא עין ע'דיאן (נהגה לעתים מזומנות גם עין רדיאן).
 

מיקום

קיבוץ יטבתה  נמצא כ-40 ק"מ צפונית לעיר אילת, על הכביש הערב המוליך אליה. שלוש שעות נסיעה מבאר שבע, ארבע וחצי שעות מתל אביב, שלוש וחצי שעות מירושלים.

 

ההיסטוריה והאנשים

קיבוץ יטבתה הוא הקיבוץ הראשון בערבה הדרומית. הקיבוץ התאזרח לאחר 6 שנות קיום כהאחזות נח"ל בשנת 1957 ע"י קבוצת צעירים, חברי גרעין נח"ל של התנועה המאוחדת שהיו אז בני 20.  על משימת האיזרוח הופקד גרעין "מגל וחרב" של התנועה המאוחדת, מקיני חולון, רחובות והכפר הירוק ששהה בהכשרה בקיבוץ עין גב. עד הקמתה של יטבתה כישוב קבע, היתה במקום האחזות נח"ל "עין רדיאן". כשהגרעינים המאיישים את המקום מתחלפים מדי חצי שנה. בגרעין "מגל וחרב", הקבוצה המייסדת של הקיבוץ היו צעירים מתל-אביב ומרחובות, וקבוצה גדולה מתוכם היו בוגרי בית הספר החקלאי "הכפר הירוק". אליהם הצטרפו בנים ובנות מקיבוצים אחרים ברחבי הארץ, וכן חברי גרעינים נוספים שהצטרפו לקיבוץ בשנים מאוחרות יותר. כמו-כן הצטרפו עם השנים גם משפחות בודדים שהגיעו באופן עצמאי, לא באמצעות התנועה הקיבוצית או מסגרת צבאית. בשנים אחרונות הצטרפו לקיבוץ גם מספר משפחות של עולים מארצות חבר העמים. בשנת 1960 נולדו הילדים הראשונים ביטבתה.

חג העלייה התקיים במעמד חגיגי והיסטורי כל חניכי שכבת התנועה המאוחדת, אנשי התנועה הקיבוצית וגם ראש הממשלה, דוד בן גוריון, ומלוויו – יצחק נבון, שמעון פרס ועוד. האירוע כלל טקס צבאי, של העברת ההיאחזות לידי המתיישבים הצעירים. יטבתה הינו קיבוץ שיתופי חילוני, המונה כ-120 משפחות. הקיבוץ משתייך לזרם השיתופי בתוך התנועה הקיבוצית.

תהליכי השינוי וההפרטה השונים העוברים על קיבוצים רבים בתנועה הקיבוצית, אינם מתקיימים ביטבתה, בקיבוץ מתקיימת שמירה על עקרונות השיתוף, השוויון והערבות ההדדית, עליהם הושתת הקיבוץ מאז הקמתו. המוסדות המרכזיים של ניהול הקהילה, הם האסיפה הכללית של החברים, המזכירות והוועדות השונות האחראיות לתחומי החיים העיקריים.

 

תעסוקה ופרנסה ביטבתה

תעסוקה בקיבוץ וסביבתו: גם בתחום העבודה עושה יטבתה מאמצים ניכרים לשמור על ערכי הקיבוץ המקוריים. מספר העובדים השכירים הוא קטן ביותר, הן הענפים היצרניים והן ענפי השירותים השונים, מתקיימים בעיקר על עבודתם של החברים, עם זאת נעזרים בכוח עבודה זמני, בעיקר מתנדבים מחו"ל.

תיירות: מכרות תמנע ואתרי העמק האדום. העיר אילת. מושבים סמוכים – הערבה התיכונה.
ענפי יצור בקיבוץ: משק החלב: הענף הכלכלי הגדול של יטבתה הוא משק החלב. שמה של "מחלבת יטבתה" על מגוון מוצריה יצא למרחוק, והשוקו של יטבתה הוא שם דבר. החלב למחלבה מגיע מרפת גדולה הצמודה למחלבה ומהחלב של כל קיבוצי האיזור.

חקלאות: מטע תמרים, מטע מנגו, וגידולי שדה.
 

החזון

התנאים המיוחדים בהם נמצא קיבוץ יוצרים אפשרויות מיוחדות שאינן קיימות באזורי הארץ האחרים. לחיים בערבה יש קסם משלהם, וכוח משיכתם עדיין לא פג. בתקופה בה קיבוצים רבים משנים את פניהם ואופיים, אנו ביטבתה עומדים בפני האתגר המתמשך לקיים ולפתח ישוב קיבוצי חזק ומבוסס, שיהיה בית לחברים רבים.

 

קליטה

משפחות מופנות אל הקיבוץ באמצעות מחלקת הקליטה הקיבוצית, דרך חברים, פרסום באינטרנט ובאופן עצמאי.

תהליך הקליטה מתחיל במילוי שאלון, ביקור בקבוץ ואירוח אצל מספר משפחות, מבדקים חיצוניים, ביקור ביטבתה, לשלושה חודשי אורחות ושנתיים מועמדות . קבלה לחברות מאושרת ברוב של 2/3 ממשתתפי אסיפת החברים.

 

 

ליצירת קשר

טלפון: 08-6357444
פקס: 08-6357400
כתובת: קיבוץ יטבתה, ד.נ. חבל אילות 88820
אתר האינטרנט של קיבוץ יטבתה: www.yotvata.org.il
יפתח הופמן
נייד: 054-9798509
מייל: klita.yotvata@gmail.com

 

עדכון: פברואר 2017