נושמים מדבר

הטבע יכול להיות מרחב לתהליכים חינוכיים, טיפוליים וגם ארגוניים. יצאנו ללמוד איך | איה פויכטונגר 


שמונה וחצי בבוקר, יום שלישי. שיירת רכבים פונה לכיוון עין עברונה ועוצרת בחצי הדרך בשולי שביל העפר. תחת עץ שיטה גדול, הקומקום כבר מונח על הגזייה ומחכה לתה שירתח והפינג'אן כבר מלא בקפה שחור שמחכה להמזג לכוסות הקטנות. 

בהמשך היום נראו זוגות מתנסים בתרגיל של הולכת עיוור, או נעלמים מאחורי שיחים ועצים בתרגיל בדד במדבר. כך נראה מרחב הלמידה של משתתפי הקורס "נושמים מדבר".  

"נושמים מדבר" הוא קורס הכשרה לעבודה בטבע בשיטת "Experiential Learning" וברוח שיטת "Wilderness Therapy" (תרגום חופשי לעברית: למידה התנסותית, טבע תרפיה). מטרתו להקנות כלים יישומיים לאנשי מקצוע, כך שיוכלו לייצר חיבור בין הטבע ובין התהליכים שהם מבקשים לקיים ולהוביל. 

הנחיית הקורס נעשתה ע"י חנן ברזלי, איש חינוך ושטח המגיע אלינו ממושב אביעזר שבעמק האלה יחד עמי (איה פויכטונגר, אשת טיפול וחינוך ממושב פארן).

הקורס התקיים במרחבי המדבר המקומי - עין עברונה, נחל מנגן ופארק תמנע - והיה מיועד למשתתפים מחבל אילות, אילת והערבה התיכונה מתחומי החינוך, הטיפול והתיירות.

הקורס בא להציע לאנשי מקצוע הבנה מעמיקה יותר של התהליכים המתרחשים בפרט ובקבוצה בעת יציאה אל הטבע ורתימתם לתוך המעשה החינוכי והטיפולי. נוסף על כך, הקורס בא לחזק את ביטחונו העצמי של המנחה ביציאתו אל הטבע, על ידי הקניית מיומנויות מדבר בסיסיות.

איך  הכל התחיל?

נפגשתי עם יובל הודיה שלומי (סמר)ועומר ארמוזה (באר אורה) לפני כשלוש שנים בתוכנית של מרכז מנדל למנהיגות בנגב שהתקיימה באילת. במסגרת הלימודים עלה רעיון לייצר פרויקט שיענה על צורך הקיים במרחב המקומי, אבל דורש מענה נוסף מעבר למסגרות הקיימות. אחד הדברים שעלו הוא החיבור למדבר הייחודי שסביבנו - המשאב הזמין והמזוהה ביותר עם האזור ועם התושבים. חשבנו שיהיה נכון לגייס את הטבע המדברי והעוצמות התרפויטיות שקיימות בו לפיתוח תחומי החינוך, הטיפול והתיירות באזור.

למה זה חשוב לדעתכם?

בספרות המקצועית מתוארת המשמעות והחשיבות של נוכחות במרחבי טבע לקיום תהליכים חינוכיים טיפוליים ואף ארגוניים. על ידי עבודה עם כלים השלכתיים בטבע, ניתן להגיע להתבוננות מעמיקה על האופן שבו האדם בוחר יעד, על הדרכים השונות להגיע אליו ועל אתגרים בדרך ואיך להתמודד איתם.

התחושה שלנו הייתה ש"השימוש" בטבע לתהליכים אלה יכול וצריך להתקיים בצורה נגישה וזמינה לכל איש מקצוע שיהיה מעוניין בכך. למחנכת שתרצה להעביר שעת חינוך מתחת לעץ השיטה בערוץ שליד בית הספר, למטפל שירצה לקיים פגישה טיפולית בהליכה בטבע (פרויד בעצמו עשה זאת כמה פעמים), למנהלת שתהיה מעוניינת לעבוד על תכנים ארגוניים עם הצוות שלה במרחב נייטרלי ומאתגר במידה ולמדריך הכוללת שירצה לדבר עם הקבוצה שלו על נושאים חשובים סביב מדורה שהם הדליקו בעצמם.

החזון הוא לבסס כאן קבוצה הולכת וגדלה של אנשי מקצוע מתחומים שונים, שירגישו ביטחון בעבודה בטבע בכלל ובמדבר "שלנו" בפרט. ככל שהשפה של שיטת "Wilderness Therapy" תהיה נוכחת יותר, כך תהליכי הלמידה וההתפתחות יימשכו ויתרחבו, ואפשר יהיה לפתח אותם ברמה הפרטית והאזורית כאחד.

חשוב לנו לייצר מרחב עבודה משותף עם מועצות שכנות (אילת וערבה תיכונה) מתוך הכרה שמרחב הפעולה האזורי הרחב מייצר מענים רבים יותר לכלל התושבים. אפילו התיירים המגיעים לאזור יוכלו  לקבל חוויה ייחודית של טיול במדבר, הטומן בחובו אפשרות לתהליך משמעותי אישי ובין אישי.    

איך נותנים לרעיון הזה צורה וממשות?

גיבשנו רעיון של יצירת הכשרה לאנשי מקצוע מקומיים, שבה נאפשר להם להכיר ולהתנסות בכלי של עבודה בטבע מנקודות מבט שונות. עם הרעיון הראשוני הגענו לחנן ברזלי, שמגיע מעולם החינוך והשטח ולו ניסיון רב בעבודה עם קבוצות ועבודה בטבע.

אחרי פגישה משותפת שלנו עם ראש המועצה ד"ר חנן גינת ומנהלת החברה הכלכלית איריס דניאלי, שבה הצגנו להם את הרעיון לפרויקט, איריס והחברה הכלכלית הרימו מיד את הכפפה ונירתמו למהלך. את ברכת הדרך ואת התמיכה המקצועית קיבלנו גם ממנהלת מחלקת החינוך, קרן ספיר, ומאייל ליכטמאייר, מנהל התחנה הפסיכולוגית. 

באוקטובר 2020, מיד אחרי החגים ועמוק בתווך שבין סגרי הקורונה, התחיל הקורס הראשון. הוא התקיים כולו בשטח, במרחב המדברי של חבל אילות, עסק בתכנים של הנחיית קבוצות בטבע, מיומנויות שטח ושימוש בהן בתהליך טיפולי/חינוכי. בחודש מרץ הסתיים המחזור הראשון של הקורס.

חלק ממשתתפי הקורס כבר הנחו סדנאות במסגרות שונות (למשל, בכנס השנתי "אתגר במדבר" של עמותת דרך לוטן), דבר שמסב לנו שמחה וגאווה גדולה. אנחנו מקווים שאנשי המקצוע האלה ימשיכו לבצע פעילויות וסדנאות במרחבי המדבר.  

מה התכניות לעתיד?

החברה הכלכלית ואנחנו רואים פוטנציאל גדול בפיתוח תחום העבודה התהליכית בטבע מדברי כמחולל שינוי משמעותי במרחב. בתמיכתם, אנו עובדים על הקמה של מרכז "דרך המדבר" להכשרת מנחים ומדריכים בתחום העבודה בטבע בחבל אילות. 

ברמת החבל, במסגרת מרכז "דרך המדבר" אנחנו מכוונים להכשרה של אנשי מקצוע מקומיים, הטמעה של המיומנויות במסגרות החינוך השונות, פיתוח קבוצות תהליכיות ממוקדות אוכלוסייה, שיתופי פעולה עם גורמים תיירותיים מהאזור ועוד. 

ברמה הארצית, מרכז "דרך המדבר" יפתח סדנאות הכשרה לאנשי מקצוע מכל הארץ, שיגיעו לערבה הדרומית להתנסות ולהשתלם במיומנויות של העבודה בטבע תוך חוויה תיירותית מדברית, סדנאות של יום ועד מספר ימים, חיבור לאקדמיה ולארגונים רלוונטיים העוסקים בתחום העבודה החינוכית והטיפולית בטבע, יצירה של סדנאות והתנסות במיומנויות מול ארגונים ותיירים מחו"ל. 

בימים אלה אנחנו עובדים על הקמת אתר למרכז, שבו יפורסמו כל הסדנאות והקורסים. כמו כן, אנחנו נמצאים בתהליך של הרחבת צוות המנחים שלנו. אחת המטרות שלנו היא להכשיר מנחים וליצור מאגר של מומחי ידע מקומיים בתחום זה. בינתיים, נוציא פרסומים מסודרים ביישובים ובפלטפורמות נוספות ואנחנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר לשאלות ולהמשך התעניינות.

אחרי חגי תשרי, באוקטובר 2021, ייפתח המחזור השני של "נושמים מדבר" וההרשמה אליו מתחילה במאי.

 

יש עוד משהו שאנו רוצים להוסיף

מרגשת במיוחד עבורנו הייתה העובדה שמיזם חינוכי-קהילתי שבא להיטיב את נוכחות האדם בטבע ונוכחות הטבע באדם התקיים במרחבים שלפני זמן לא רב עמדו במרכז סוגיות כואבות של מאבקים על שמירתם כאוצרות טבע. הניצחון והעבודה הקשה שהושקעו במאבקים אלה, נשאו פירות מתוקים עבורנו ועבור הקהילה כולה. תודה על כך.

אנחנו רוצים לומר תודה למרכז מנדל למנהיגות בנגב, למועצה האזורית חבל אילות ולחברה הכלכלית חבל אילות על ההזדמנות לחלום ועל הזכות להגשים חלומות. 

תודה מיוחדת לחנן ברזלי, שבימים ולילות של שמש, גשם או סופות חול, הגיע עד לכאן והוביל איתנו את הקורס הראשון של "נושמים מדבר".

שעה אחרי השקיעה, דמדומי הערב כבר נעלמו מאחורי הרי אילת. שקט של לילה מדברי. חבורה של אנשים שוכבת על המחצלת במעגל, מביטים בשמיים. מתבוננים. התבוננות על עצמם ועל אחרים, על פני החוויה, לאורך זמן ומקום. לצידם אנשים יקרים ואל מול שמיים זרועי כוכבים. פשוט, נושמים מדבר.

צילום: זיו אברמוביץ

כדי לנסות ולהבין את החוויה, שוחחנו עם שניים ממשתתפי הקורס, מארק נווה, מרכז תכניות במרכז לאקולוגיה יצירתית מקיבוץ לוטן, ועם ענבר צרפתי נץ משחרות, עובדת עם מבוגרים ונוער מאילת. 

מה הניע את הבחירה שלכם להשתתף בקורס?

מארק: הרגשתי שזו יכולה להיות השלמה טובה לתחום שאני כבר עוסק בו. משהו שתמיד רציתי לפתח וזה מתקיים ממש כאן באזור.

ענבר: הגעתי כדי להרחיב את היכולת לעשות שימוש בתכנים העולים במרחב הטבע ולגייס אותם לתוך העשייה הטיפולית.

ספרו על חוויה משמעותית מהקורס.

ענבר: החוויה של מפגשים אנושיים בחוץ בתקופת קורונה ממש החזירה לי חיים. ברמת התכנים, התנסינו בתרגיל של בניית בית בטבע. האפשרות למסגר דרך הטבע משהו שהוא אישי שלי, לשים לב איפה אני שמה את הדגשים ואז "לאחר" - ולתת לזה מקום מול הקבוצה, היה מיוחד עבורי. כיוון שאני מגיעה מעולם הטיפול והעבודה הקבוצתית, הרבה דברים לא היוו חידוש אלא יותר התאמה לעבודה בחוץ, במדבר. אני מרגישה שאני צריכה ורוצה עוד התנסות כדי להפנים את התהליך.  

מארק: עצם העובדה שכל הקורס התקיים בטבע, בעין עברונה ובתמנע - זה היה נפלא. תוך כדי הקורס הבנתי כמה אני זקוק למגע עם הטבע ועד כמה הכוח של השהות בטבע מביא איתו טוב.  האפשרות לצאת לתרגיל בדד במדבר ולחזור לקבוצה ואיתה לעבד את התהליכים - נתנה לי הרבה. זו חוויה מעשירה גם ברמה האישית וגם כמשהו שיכול מאוד לתרום מקצועית.


תגובות

תגובתך התקבלה בהצלחה!