נוער למען האקלים - ומה איתנו?

כל אחד מאיתנו יכול בדרכו לפעול למען כדור הארץ. זה בידיים שלנו | ליאת לרנר | קצה המדבר, גיליון מאי 2021


באוגוסט 2018 התיישבה נערה בת 15 בשם גְרֵטָה מול בניין הפרלמנט השבדי עם שלט שנכתב בו "שביתת בית ספר למען האקלים". היא דרשה ממנהיגי המדינה לפעול בצורה נחרצת נגד משבר האקלים והכריזה שתמשיך לשבות עד שדרישתה תיענה. המסר התפשט ותוך זמן קצר הצטרפו תלמידים נוספים, שבמקום ללמוד הקדישו את ימי שישי להפגנות בקריאה למנהיגי העולם לנקוט פעולות למניעת שינויי האקלים.

צילום: ליאת לרנר

תנועת "ימי שישי למען העתיד" הוקמה והתפשטה בכל העולם. בדצמבר של אותה השנה התקיימו הפגנות בכל שבוע במקום כלשהו בעולם ובמרץ 2019 צעדו 1.6 מיליון בני נוער ביותר מ-133 מדינות למען מטרה משותפת זו. הם הבינו את מה שאנחנו לא מצליחים לתפוס: משבר האקלים הוא משבר אמיתי ויש לטפל בו ככזה. הדרישות פשוטות אבל דחופות:

  • להפסיק להשתמש בדלקים פחמניים (כן, כולל גז).

  • לנטוע מחדש יערות.

  • לעבור תוך 5 שנים ל-100% אנרגיות מתחדשות.

מה בעצם הבעיה עם שינויי האקלים? בשנת 1988 הקים האו"ם את IPCC, פאנל בין-ממשלתי לבחינת שינויי אקלים, המונה כ-2,500 מדענים ומדעניות מרחבי העולם. עמדתם היא שההתחממות הנוכחית היא מעשה ידי אדם ולא חלק ממחזורי ההתחממות הטבעיים. ב-2018 פורסם דוח מיוחד World Scientists' Warning to Humanity', שקרא לממשלות לפעול מיידית לבלימת משבר האקלים. 20,000 מדענים חתמו על הדו"ח.

מאז ההאצה התעשייתית לפני 120 שנה, הטמפרטורה הממוצעת בכדה"א עלתה ב-1.2 מעלות צלזיוס עקב עלייה בפליטות גזי חממה. אבל זה רק הממוצע. בישראל המדברית אנו צופים עלייה של 3-2 מעלות, כמו גם באזורים רגישים כמו הקטבים ואדמות ה-Permafrost, האדמות הקפואות. כתוצאה, פני הים עלו עד כה בכ-20 ס"מ. רוב החום העודף מהאטמוספירה נספג אומנם באוקיינוסים, אך גם שם נרשמה עלייה של 0.5 מעלות בשכבה העליונה (שכבה של 75 מטרים). התחממות זו, ביחד עם ספיגה של כ-30% מהפחמן הדו-חמצני הנפלט לאטמוספירה, מביאה לעלייה ברמת החומציות ולתמותת אלמוגים רחבה. על היבשה, כרתנו כמחצית מהיערות על פני כדור הארץ לצרכי פיתוח וחקלאות, ובכך הפחתנו משמעותית את יכולת ספיגת הפחמן הדו-חמצני וחשפנו קרקעות שמעצימות את אפקט החממה.

Earth Overshoot Day הוא התאריך בו מידת השימוש של האנושות במשאבים האקולוגיים של כדור הארץ עולה על מה שהכדור מסוגל לייצר באותה השנה (בכל שנה התאריך מתעדכן והוא נמצא לצערנו בנסיגה). בשנת 2020 הוא צוין ב-22 באוגוסט.

כמה מכם שמעו על הפגנת הנוער שהתקיימה ב-19 במרץ בת"א ובאילת, ימים ספורים לפני הבחירות, בקריאה לפוליטיקאים להכריז על מצב חירום אקלימי? נראה שהיעדים הפוליטיים של ישראל רחוקים מהיעדים האקלימיים, למרות שהם צריכים להיות בראש סדר היום.

כל אחד מאיתנו יכול לפעול למען האקלים בדרכו, בין אם בהפחתת צריכת הבשר, צמצום נסיעות, ייעול הקניות והשלכת מזון, שימוש חוזר ועוד.

אלו הם 5 כללי הבסיס לפי סדר חשיבותם:

  • REFUSE - סרבו לקניות מיותרות

  • REDUCE - הפחיתו

  • REUSE - השתמשו שוב

  • REPURPOSE - השתמשו בדרך אחרת

  • RECYCLE - מחזרו

צילום: ליאת לרנר


תגובות

תגובתך התקבלה בהצלחה!