מה נעשה עם כל הים הזה?

בחודש מרץ עלה בנטפליקס סרט תיעודי "SEASPIRACY" בבימויו של עלי טבריז במאי בריטי צעיר. ליאת לרנר| קצה המדבר, גיליון יוני2021


מיד עם צאתו דורג בראש רשימות הצפייה והפך לאחד הסרטים המדוברים. הסרט מלווה את הבמאי במסעו לגילוי המחיר האמתי של תעשיית הדיג והשפעתה על הים.

הבמאי חשב שיבחן בסרט את בעיית פסולת הפלסטיק בחופים, זיהום הים וחלחול מיקרו פלסטיק אל תוך שרשרת המזון. אך במהרה הוא מגיע לבעיית ציד דולפינים ולווייתנים לטובת פארקים ימיים לשעשועי הקהל, סחר בסנפירי כרישים וחוות דגים ימיות שורצות טפילים. הוא חושף דיג לא חוקי של מינים בסכנת הכחדה ודיג "שולי" בממדי ענק, ומגלה שחיתויות מצד ממשלות ותאגידים סביב ענף הדיג, עד כדי קיום תופעות של ניצול ועבדות. הוא חושף את העובדה שרשתות דיג מהוות למעשה 46% מהפסולת בים וממשיכות להרוג יצורים ימיים לאחר השלכתם, ולבסוף נוגע בבעיה: תעשיית הדיג המסחרי, שיטת הדיג ההרסנית ביותר. מכמורות דיג תעשייתיות גורפות את תחתית הים עם רשתות כבדות וגדולות, הלוכדות כל מה שנקרה בדרכן, חורצות את קרקעית הים כמו מחרשה והופכות אזורים שופעי חיים לשממה מוחלטת. בכל שנה נהרסים 16 מיליארד דונם של קרקעית ים (לעומת  100 מיליון דונם של יערות שניכרתים). דיג מכמורת אחראי לפליטות פחמן דו-חמצני כמו כל ענף התעופה העולמי יחד עקב פגיעה באגן הפחמן החיוני בקרקעית הים. למעשה, מאז שהוכרז יום כדור-הארץ לפני 51 שנה, איבדנו 90% ממיני הדגים הגדולים (במקביל לשני שלישים מאוכלוסיית חיות הבר שלנו).

הסרט מוביל למסקנה שנכון להיום, לא קיים דיג בטוח, שיהיה גם אחראי ומקיים ואין מזון בר-קיימא שמקורו מהים. הים מהווה מערכת אקולוגית חיונית והישרדות המין האנושי תלויה בים בריא. הים נמצא תחת התקפה של כמה גורמים: פלסטיק, זיהום, דיג, חקלאות ופעילויות אנושיות אחרות. עלינו להפסיק לפגוע בו ולדרוש מממשלות העולם לקחת אחריות על הנזק הכבד הנגרם עקב תעשיית הדיג. 

ביום שישי ה-18/06 יתקיים יום עיון "חקלאות ימית בערבה - עבר הווה ועתיד". נושא החקלאות הימית הינו תחום מתפתח בעל חשיבות גבוהה לבעיית המזון העולמית. נסקור את פרשת כלובי הדגים, שגם 13 שנים אחרי הוצאתם מהים מהווים נקודה רגישה וכואבת בזיכרון המקומי. נשמע על מצבו הנוכחי של מפרץ אילת מראש תכנית הניטור הלאומית. נילמד על מחקרים יישומיים וחדשניים לפיתוח חקלאות ימית הנעשים במלח"י (המרכז הלאומי לחקלאות ימית) ונתעדכן על התכניות להקמת מרכז חקלאות ימית באילת. מוזמנים להגיע, לשאול ולהשתתף בפאנל. פרטים נוספים בלוח האירועים באתר המועצה.

איך נוכל להציל את הים?

  • לעבור לתזונה צמחונית ולהפסיק לצרוך מוצרים מהים

  • להכריז על 30% מהאוקיאנוסים כשמורות ימיות מוגנות עד שנת 2030

  • להפסיק סובסידיות דיג ממשלתיות (נכון להיום, 35 מיליארד $ בשנה)

כמה עובדות על הים:

  • בכל שעה נתפסים 30,000 כרישים

  • בכל דקה נתפסים 5 מיליון דגים

  • מיליון טונות של ציוד דיג מושלכים לים מדי שנה

  • ציוד דיג נטוש הורג בכל שנה מעל 100,000 לווייתנים, דולפינים, כלבי ים וצבים

  • עשב ים אוגר פחמן דו-חמצני בקצב מהיר פי כמה מיערות הגשם, 30% מעשב הים אבד במהלך העשורים האחרונים.

 


תגובות

תגובתך התקבלה בהצלחה!