מתנדבים חיים יותר/גל נקדימון

אפשר לקרוא על האג'נדה שמאחורי "יום מעשים טובים" באתר הנושא את אותו השם, אבל זה לא יסביר דבר על הנעשה במסגרת וסביב היום הזה בחבל אילות.


מי שרוצה לדבר עם בן-אדם המאמין לחלוטין בחשיבות ההתנדבות לחיינו כפרטים וכקהילה, מוזמן לשוחח עם טלי אלון, מנהלת תחום ההתנדבות המועצה האזורית חבל אילות.

מה זה, מבחינתך, "יום מעשים טובים"?

"עד לא מזמן, לא התקיים שיתוף פעולה עם העמותה של שרי אריסון (עמותת 'רוח טובה'), כי באו אלינו מלמעלה ואמרו 'תעשו' ולא כל כך הבנו מה הם רוצים מאיתנו, כי אנחנו עושים כל השנה. לא מזמן הם הבינו שאנחנו יודעים את העבודה ואנחנו מקיימים כאן, בחבל פעילות במסגרת היום הזה, שמבחינתנו מהווה הזדמנות להראות לכל אחד שהוא יכול להתנדב בכל מקום."

בעצם, את מה שהם הפכו לפרויקט גדול וחד-פעמי, אתם עושים בשוטף, כל השנה...

"ממש כך. אנחנו ראינו בזה פלטפורמה לכל המעשים שיש לנו במשך השנה - אם אנחנו רוצים לגייס מתנדבים, אנחנו יכולים לכוון ליום הזה, שייתן לנו, בסופו של דבר, עוד אנשים חדשים שייכנסו למערך ההתנדבות."

זה בעצם כמו שיעור התנסות בחוג - באים פעם אחת, ואם זה מוצא חן, אז ממשיכים?

"בדיוק! בשנה שעברה חשפנו הרבה מאד אנשים לאפשרויות ההתנדבות באזור ונוספו לנו 20-30 מתנדבים, שרובם נשארו לפחות שנה וחלקם גם למעלה מזה. הפרסום מתחיל כמה שבועות לפני כן וההתמקדות ביום אחד מסייעת להעלאת המודעות לנושא."

באילו תחומים התנסו השנה בחבל, במסגרת היום?

"השנה אפשר היה 'לטעום' התנדבות בארבעה תחומים, מתוך הארבעה-עשר הקיימים באזור - איסוף מזון, רכיבה טיפולית, בית לחיים בקטורה, מועדון הגיל השלישי."

מי לקחו חלק?

"השנה, ראש המועצה חנן גינת החליט שהוא מפנה לעובדי המועצה זמן בבוקר, כדי שיוכלו להתנסות בהתנדבות בתחום נבחר. גם חיילים מבסיס עובדה השתתפו, וכל אנשי מחלקת תחבורה - כל נהגי האוטובוס לבשו את החולצות של יום המעשים הטובים וחילקו פרחים לנוסעים. הרעיון הזה היה של אסף, מנהל מחלקת התחבורה."

מה עם התלמידים?

"תלמידי בית הספר היסודי עברו פעילות בנושא ביום שישי שלפני כן, ה - 17.3. מיכל בדיל שאחראית על היום הזה בבית הספר היסודי, היא בן-אדם מעורר השראה, והיא דאגה שהכל יהיה מתוקתק, כך שהילדים באו והבינו מה הם עושים ולמה. כל התחנות היו בנויות ברמה גבוהה, לפי הקונספט של נגישות ישראל - תחנות בהן אפשר לנסות ולהבין איך מרגיש אדם שלא רואה, או שמוגבל בתחושות האיברים ובתנועתם ועוד, כמו בניית מגדל עם יד אחת מאחורי הגב והיד השניה מכוסה בכפפת מטבח. זה היה מאד מאד קשה והילדים פשוט הבינו מה מרגיש אדם שלא יכול לעשות דברים."

למה, בעצם כדאי לאנשים להתנדב?

"החברה כולה הופכת להיות בריאה כשהיא חברה מתנדבת. כשבן-אדם מרגיש טוב עם עצמו ומרגיש שהוא עוזר לאחר - הוא פשוט מרגיש טוב, נקודה. יש מחקרים שמוכיחים שמתנדבים חיים יותר."


תגובות

התחברו על מנת לפרסם תגובה
תגובתך התקבלה בהצלחה!