מה בין סביבה לאופנה? או: המחיר האמיתי של חולצה

כתבה וצילמה: ליאת לרנר | קצה המדבר, גיליון יולי 2021


בואו ניגש לארון שלנו ונבדוק כמה בגדים יש לנו וכמה אנו לובשים באמת. בממוצע, אנחנו לובשים רק 20% מהבגדים! בשנים האחרונות, ענף האופנה הפך למהיר וחנויות מעדכנות קולקציות חדשות אפילו פעמיים בשבוע (100 פעמים בשנה). באותו הקצב צריך למכור והמחיר צריך להיות זול על מנת שנקנה, והרבה. משפחה ממוצעת בישראל מוציאה מעל 20,000 ₪ בשנה על בגדים. אנחנו קונים הרבה יותר מדי וכשסיימנו ללבוש (אם בכלל) אנו אוהבים לתרום, אבל רק כ-25% מהתרומות מועברות לשימוש בעוד השאר מגיע למיחזור. כ-  70% מהבגדים הממוינים במצב טוב נשלחים לאפריקה. מישראל נשלחים 15 טונות של בגדים מדי חודש. באפריקה, רוב הבגדים נותרים חסרי שימוש והופכים לאשפה, המוטמנת באדמה ומזהמת אותה. הבגדים מלאים בכימיקליים רעילים, מתכות כבדות וחומרים סינתטיים, שמתפרקים בקרקע ומזהמים את הסביבה.

בעולם מיוצרים מעל 100 מיליארד בגדים בשנה, בענף המזהם השני בגודלו מבין ענפי התעשייה, שגם מזהם וגם מנצל. בעוד מחיר הבגדים ירד מאוד, המחיר האנושי והסביבתי גדל דרמטית. על החולצה הזולה שאנו קונים מישהו משלם ביוקר, לרוב בצדו האחר של העולם. שרשרת הייצור כוללת גידול כותנה, הצורכת כמויות גדולות של מים וחומרי הדברה, ופוליאסטר המיוצר מנפט, ולאחר מכן תהליכים של טווייה, הלבנה, צביעה, גזירה, תפירה, אריזה ושינוע, במדינות כמו סין, הודו ובנגלדש. בכל אחד משלבי הייצור מעורבים כימיקלים רעילים וזיהום סביבתי מצטבר. ב-2013 קרס בניין בן 8 קומות בבנגלדש, ששימש כמפעל טקסטיל לחברות האופנה המובילות בעולם. נהרגו מעל 1,100 אנשים, רובן פועלות קשות יום. מאות אלפי נשים במזרח הרחוק עובדות בתנאי עבדות של ממש. הן מתחילות לעבוד בגיל צעיר מאוד (80% מהן מתחת לגיל 18), מתגוררות בתנאים תת אנושיים, עובדות 16-12 שעות רצוף בעמידה ללא הפסקה, 7 ימים בשבוע, כשהן לא יכולות לעזוב את שטח המפעל. המפעלים מוקפים חומות, מצלמות ושומרים. סוג של כלא. כל זה תמורת שכר של פחות מ-2 דולר ליום. בשלב השימוש, 60% מצריכת האנרגיה של הבגד נצרכת בכביסות תכופות ומייבש כביסה.

מה אפשר לעשות? לכולנו אחריות בשרשרת הייצור והאספקה. בכל פעם שאנו קונים עלינו לשאול את עצמנו מאין הפריט מגיע? איך הוא מיוצר? מי מייצר אותו? מה הרווח שהוא עושה ולאיזו מטרה? איך משפיע תהליך הייצור על הסביבה ועל העולם בו אנו חיים? עלינו  לדרוש מידע מחברות האופנה ולשפר את המודעות שלנו כצרכנים. אפשר להחליט להפסיק לקנות אופנה מהירה, להעדיף איכות על פני כמות, למדוד ולקנות רק מה שבאמת מתאים וצריך.

המלצות:

קנו פחות

העדיפו ייצור מקומי ומוצר איכותי

בדקו האם המותג פועל בשקיפות

תמחדשו (מחזרו וחדשו), תעצבו ותתקנו 

השתמשו בפריטים יד שנייה, השאילו והחליפו


תגובות

תגובתך התקבלה בהצלחה!