מישהו הפסיק את הזרם. על דקלים ואנשים – א'

כתב: אבישי גרינברג צילם: מורי חן | קצה המדבר, גיליון יולי 202


רבות מדובר בחבל על דקלי תמר המג'הול והיום כבר כמעט לא מכירים את דקלי הדום, שגדלים כאן כבר מאות שנים ומסמנים את הגבול הצפוני ביותר בעולם לתפוצתו של דקל זה. עכשיו הם נמצאים בסכנה. מה יהיה דינם?

 

בסוף שנות השבעים, כאשר סלילת כביש 12 איימה לפגוע בנחל רודד (ואדי רדדי), ארגנה החברה להגנת הטבע מאבק ציבורי בעד בניית גשר אשר פגיעתו בנוף מינימאלית. עשרות תושבי הקיבוצים הגיעו עם ילדיהם, קיבלו הסברים, מחו, חזרו לבתיהם וכביש 12 נסלל על גבי סוללת עפר עצומה שסתמה את אפיק הערוץ לנצח.

כחצי יובל לאחר מכן, התארגנה מחאה ציבורית נוספת כנגד התוכנית להקים את שדה התעופה החדש של אילת בשמורת עברונה, בשל הפגיעה הצפויה בנוף, בחי ובדקלי הדום. עשרות מתושבי הקיבוצים הגיעו עם ילדיהם, קיבלו הסברים, מחו, חזרו לבתיהם ומסלולי הנחיתה לא נסללו.

 

היה סבבה

אולי הצלחת המאבק קשורה לצלקות הקמפיין נגד החקלאות הימית שזה עתה הסתיים, אולי היא קשורה לדומיננטיות של עליזה מאיו מלוטן שהובילה את המאבק כרכזת סבב"ע שהתמסדה לגוף אזורי במאבק זה, וגייסה אליו תושבים רבים בחבל אילות; ואולי ההצלחה קשורה להזדהות של התושבים עם דקל הדום ולהיותו יחיד במינו..

דקלי הדום חשובים, כי הם הגבול הצפוני ביותר בעולם לתפוצתו של דקל זה, אשר וותיקי הערבה הכירו גם בחוף נבק שבואדי כיד לא רחוק משארם א-שיח', בשפך ואדי ואתיר ובחוף טאבה.

לדקל מצרי זה שבשמורת עברונה, כמו לכל הדקלים ברחבי העולם - שורשים באורך של מטרים בודדים, אך בשונה משכניו שבוואדיות בסיני, דקלי הדום שלנו נבטו וצמחו הודות למי התהום הגבוהים שהיו בעברונה עד שקידוחי המים החלו להוריד לאט ובהדרגה את המפלס התת-קרקעי.

רשות הטבע והגנים אשר הבחינה בעקה בה היו שרויים הדקלים, חיברה בתחילת שנות האלפיים מערכת טפטוף והחלה להשקות את הדקלים.

לפני כשלוש שנים חדלו המים לזרום בצינורות והנזק לדקלים החל לתת את אותותיו. 

 

השראה

כשם שבעברונה התמעטו המים, כך גם בנחל עיון שליד מטולה מיד לאחר נסיגת צה"ל מרצועת הביטחון. הדבר הביא את המוסדות הצפוניים לפני כ-15 שנה ליזום מהלך של הנחת צינור מים בן 10 צול, בעלות של כ-2 מיליון ₪, והזרמת 100 קו"ב בשעה היישר למפל התנור, תוך פחות משנה.

האם ניתן בערבה הדרומית לקבל השראה מהצפוניים ולהניח צינור של 16 מ"מ בעלות של 200 ₪, ולהזרים כ-10 ליטר בשעה?    

כבר לפני עשרות שנים היוו דקלי הדום השראה לחבל אילות בכך שהם  מופיעים בסמליל המועצה האזורית, שרבים מאנשיה השתתפו במאבק להגנה על הדקלים מפני המטוסים (כך שבאופן אירוני המאבק הצליח אך הדקלים נובלים…).

קשה להעריך כמה שנים עוד יחזיקו הדקלים הללו מעמד ואולי אחרי מאות שנים של לבלוב דינם למות. אך אפשר להתנחם בכך שסמוך למטעים של אילות, ישנם דקלי דום סודיים שנהנים מנדיבותו של רכז ההשקייה.

 

תגובת "רשות הטבע והגנים"

"עצי הדום בערבה הם אוכלוסייה קטנה ומבודדת שנמצאת בגבול התפוצה הצפוני של מין זה בעולם, כאשר ישנן אוכלוסיות גדולות מאוד בעולם שאינן נמצאות בסיכון כלל. אוכלוסיה זו  בארץ איננה מתרבה או מפיצה את עצמה וכלל הנראה מוגבלת רק לקבוצות הקטנות הקיימות היום. לפני כ 15 שנה בוצעה השקייה מלאכותית לפרק זמן מסויים אך היא לא נמצאה כיעילה לשיקום העצים והופסקה מאחר והשקייה זו בלב מדבר, גם עלולה להוביל להתפשטות מינים מתפרצים בסביבתם שעלולים להזיק.  עם זאת לאור הערך הסמלי, הנופי והמורשתי של עצי הדום לאזור חבל אילות רשות הטבע והגנים תתחיל בזמן הקרוב בהשקייה ניסיונית נוספת של העצים ותבחן מקרוב השפעתה על העצים לרבות ניטור מינים מתפרצים בסביבתם".

 

 נמשיך לעקוב ולעדכן


תגובות

תגובתך התקבלה בהצלחה!