הנהגה מקומית

תכנית "מקומי" בחבל אילות היא תכנית מנהיגות צעירים של המשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל המופעלת על ידי "דרומה צפונה תיקון עולם" מיסודה של הסוכנות היהודית. כתבה: רוני קראוס| צילום: טס הבר| "קצה המדבר" גיליון נובמבר


כשהגעתי לריאיון לתוכנית "מקומי", עדיין לא הבנתי מה בכלל הולך לקרות שם. אם להיות כנה, לא קראתי את כל המילים בפלאייר, רק ראיתי ׳מנהיגות׳ ׳קבוצה׳ ׳יזמות׳ ושלחתי מייל.

הפרסום הזה תפס אותי בזמן הנכון, בין עבודות, עם המילים הנכונות לסבר לי את האוזן, נגע לי בנקודה וזרק אותי להירשם - כי מקסימום זה יצליח.

בראיון עצמו פגשתי את טס מנחת התכנית וענבר רכזת הצעירים שכבר הסבירו יותר לעומק מה הולך להיות ולאן פנינו, תכלס הייתי קצת סקפטית.

תמיד בקבוצות כאלה אני הבחורה הרצינית שלגמרי בעניין ועוד לא פגשתי ממש את האנשים בחבל שיש להם את הזיק הזה שיש לי בכל מה שנוגע לעשייה חברתית באזור, מחוץ ליישוב שלהם.

 

 

התקבצנו שלושה עשר חבר׳ה עם שיגעון לדבר, שאוהבים את האזור, שהגיעו לחבל אילות במקרה או שלא במקרה ובעיקר - שבוער לנו בבטן לעשות ולהשפיע על המקום שאנחנו חיים בו.

מהיום הראשון ועד היום, חצי תכנית, עברנו דרך של בירור מה באמת מפריע לנו ועל מה אנחנו משוגעים פה? מה צריך? מה פחות ומי הקהל שלנו?

הספקנו להציע איזה 30 רעיונות, ולצמצם אותם ל-3 מיזמים וכבר התחלנו להפעיל את הגלגלים, לצאת לשטח ולראות איך, מתי ומי השותפים.

האמת... שמרגש אצלנו.

 

המיזם הראשון שבחרנו הוא מיזם של מרכז הכשרות ולימודים, המיזם השני הוא מרחב נשים והמיזם השלישי הוא הנגשת המידע הנכון לקהל הנכון.

חלק מתקדמים יותר וחלק עדיין בשלבי תכנון וחשיבה, כשהרעיון שמאחורי כל מיזם, הוא לענות על צורך שנוגע לכל החבל בצורה כזו או אחרת, לא רק לנו ולבית הפרטי שלנו. בחרנו את המיזמים שיש לנו עם תחושה שאפשר באמת להוציא לפועל במסגרת התכנית, שמספיק חשובים ודחופים לנו ושאנחנו מאמינות.ים שהתועלת שלהם תהיה גבוהה עבור החבל.

 

בתכנית גילינו כמה האזור שלנו מופלא, כמה נקודות קסומות יש בו, כמה הון אנושי איכותי, וכמה המון פוטנציאל... ים פוטנציאל!

עכשיו המטרה היא לממש לפחות חלק מהפוטנציאל הזה ולהכניס את כולכן וכולכם לתוך העולם שלנו, להיות חלק מהמסע, לפגוש אותנו ואת הרעיונות שלנו בפועל.

 

חלק לא פחות משמעותי מאשר לייצר משהו, הוא עצם המפגש. הקבוצה שלנו מגוונת, מייצגת לא מעט מיישובי החבל, וכוללת א.נשים שבאמת רוצים.ות לעשות שינוי כדי להוסיף ולו במעט לחיים של כולנו.

מעבר לרווח האישי של כולנו, אני מאמינה שיש רווח לכל החבל בהתהוות של קבוצה שמדברת מנהיגות, יוזמה ועשייה ונכונה להגשים חלומות, כי זה לא משהו שיסתיים באישיות שלנו כשתסתיים התכנית, ובהווה שלנו זה מבורך לפתח את החוש האקטיביסטי ולחפש איך לשפר את הסביבה שלנו.

 

מקווה שבקרוב תתחילו לראות בעצמכם את הפירות של העשייה שלנו מהחדר הקטן שבהאב - בין אם זה כאן ב׳בקצה המדבר׳, ובין אם בפייסבוק, בשטח, ואפילו בסקר קצר בקבוצת הוואטספ של היישוב. 

 

לטעמי, מנהיגות היא הרבה פעמים להצטרף למישהו שהציע יוזמה - כולכם.ן יכולים.ות להנהיג בצורה כזו או אחרת, וביחד, אפשר ליצור דברים מופלאים.רוני קראוס (משתתפת בתכנית המנהיגות לצעירים, "מקומי")


תגובות

תגובתך התקבלה בהצלחה!