קיבוץ האור- אליפז\ קצה המדבר גיליון ינואר

עם אנרגיה צעירה, התמקדות בקליטה, קהילה מגובשת והנופים של פארק תמנע, אליפז הוא ללא ספק אחד הקיבוצים המיוחדים שיש לנו כאן בחבל. | צילומים: אפיק שחר | כתבו: מלי פינקלשטיין, מרב לובל וזיו אברמוביץ


קיבוץ אליפז - השם, הסמל וההיסטוריה. כתבה מלי פינקלשטיין

"בשנת 1982 הוקמה היאחזות נח"ל בשם "נחל אליפז", שנקראו חברי גרעין קוצן' שהגיעו מתנועת השומר הצעיר.

הגרעין מנה כ- 40 איש, אשר גרו במחנה המעבר 'נחושתן' שהוקם בכניסה לפארק תמנע,  והיה בנוי כולו צריפים זמניים.

הם החלו בפיתוח חקלאי ונטלו על עצמם במסגרת המועצה האזורית להפעיל את פארק תמנע ובשנת 1983 עברו לביתם הקבוע.

בטקס החנוכה של הקיבוץ,  השתתפו שר הבינוי והשיכון דאז דוד לוי, ששימש גם כסגן ראש הממשלה ונציג המחלקה להתיישבות של הסוכנות והקרן הקיימת. באותה תקופה, כיהן שלמה טושינסקי כראש המועצה האזורית חבל אילות, שביקש מחברי אליפז לגדול, לצמוח ומהר.

 משרד השיכון השקיע באליפז ביחידות דיור, בעבודות תשתית ובמוסדות ציבור.

אז מה מקור השם אליפז?

מקור השם בתנ"ך והוא מופיע פעמיים:

פעם אחת הוא מופיע  בשם  בנם של עשו ועדה ואביו של עמלק. בפעם השניה  הוא מופיע כאליפז, חברו של איוב. אחד משלושת רעי איוב - אליפז התימני, בלדד השוחי וצופר הנעמתי. השם מורכב מצירוף המילים "אלי" ו"פז" חיבור לאלוהים ומסמל אור, שמחה וכישורים חבויים. בספר בראשית כתוב  שתמנע הייתה  פילגשו  של אליפז ויש הרבה צדק בזה שחברי אליפז היו אחראים על פארק תמנע.

ומה בנוגע לסמל?

גבעת ססגון ממערב לקיבוץ אליפז ועץ השיטה, הצומח והחי בערבה. לקוח מספר בראשית פרק לו פסוק טז "אלה אלופי אליפז בארץ אדום אלה בני עדה"

איך נראתה בעבר החברה באליפז?

החזון של קיבוץ אליפז היה: "ישוב שיתופי השואף לגידול, צמיחה, ערבות הדדית, חיים עשירים ואיכותיים לפרט ולקהילה". החברה הקטנה והצעירה באליפז, דינמית ובעלת רצון ליוזמה, לרעיונות חדשים ופיתוח. יש אפשרות ביטוי חברתית וכלכלית לכל חבר ותיק ומצטרף, עידוד להשכלה והרחבת אופקים. בקיבוץ קיימת תרבות מתוכננת וספונטנית רחבת היקף, המשלבת בפעולותיה את כלל התושבים, חגים, טיולי משק, דיסקו, ערבי תרבות ופעילות אזורית.

ילדי הקיבוץ גיל הרך התחנכו בקיבוץ גרופית והילדים הגדולים יותר למדו בבית הספר האזורי "מעלה שחרות". הילדים זכו בתשומת לב מיוחדת ולפעילות רבה.

הקיבוץ עבר שינוי והחבר היה אחראי לתקציבו, למעט תחומי חינוך וכלכלה, קיימות קרן סיוע וקופת גמל.

מהם ענפי המשק העיקריים דאז?

הפעלת פארק תמנע, דירות אירוח בקיבוץ ופיתוח נרחב של פרויקט התיירות באזור נחושתן.

חקלאות: מטע תמרים גדול, פרדס פומלות ופומליות, גידולי שדה, בית אריזה למיון ושיווק תוצרת חקלאית ורפת חלב משוכללת.

ובכלל מה אפשר לומר על המקום?

במקום זה, יש אנשים שאינם יכולים לשהות בו, צהוב להם מידי, שקט שאפשר להשתגע, מרחבי המדבר יכולים להפחיד ואף לשתק וכן רעשי הטבע בלילות. מנגד, יש אנשים שנדבקים לשקט ואינם יכולים להיפרד ממנו.

איכות החיים מקבלת את הצבעים המופלאים של הרי אדום והקסם המדברי.

מירב לובל חברת הקיבוץ רצתה לשתף אותנו איך היא רואה וחווה את החיים בקיבוץ.

"אז בואו לרגע נניח את הקלפים על השולחן: שנים ארוכות  קיבוץ אליפז היה הנער המתבגר המרדן, זה שכולם אומרים עליו שיש בו המון פוטנציאל לא ממומש... כולם יודעים היום: קיבוץ אליפז הוא סיפור הצלחה בכל קנה מידה קיבוצי, עם מספר חברים ששילש את עצמו בעשור, משק יציב וכוח צעיר וחדשני.

לפני חמש עשרה שנים כשהגעתי לאליפז, היינו פחות משלושים חברים. בקיבוץ קטן (אפילו זעיר...) מתאפשרים רגעים מיוחדים ומסורות יחודיות שחלקן מתרחשות גם היום במגע האליפזי המיוחד .

אחת המסורות כונתה בשם המנצח "טיול רווקים רווקות". הרעיון היה סופ"ש בצפון בשני סבבים אליו יצאו בן או בת זוג אחד או אחת בכל פעם. האמצעי: שתי הטויוטות החבולות והחבוטות של התמרים. כן, זה בהחלט הספיק לכולנו בכל פעם. בסופ"ש כזה אינטימי נטול ילדים, אתה זוכה להכיר את החברים בקהילה שלך ברגעים טובים, מצחיקים ושונים כל כך מסיר הלחץ הקיבוצי.

החוויות הטובות נחרטות לטובה ומעלות חיוך וזכרונות גם שנים אחרי.

ארוחות שישי בקיבוץ אליפז היו אירוע יוצא דופן בו נבחנו יכולות הבישול של החברים, לפי תורנות מסודרת, מדי שבוע משפחה אחרת בישלה למאה ומשהו איש, אישה וילד....

לעיתים, החברים היו טורחים על הארוחה עוד מיום רביעי. לשים, חותכים, מרדדים, מלאי כוונות טובות .... לפעמים היו אלו ארוחות שלא היו מביישות שום מסעדת יוקרה ולפעמים כמו שלי קרה בתורנות הראשונה, תחתית הסיר הענק נשרפה ובתוכו כל הג'וואצ שעמלנו על קילופו וחיתוכו שעות ארוכות. לא היו מחמאות רבות באותו יום - מיותר לציין.

 

 

אחרי שמלי עדכנה אותנו על מה קרה בעבר, ישבתי לשיחה על ההוה והעתיד עם ערבה בן יתח.

כיום גרים באליפז: 67 חברים, כ-60  ילדים בכל שכבות הגיל מגן ועד י"ב, 20 תושבים, 30 מתנדבים, 10 ש"שינים ושתי משפחות בית ראשון במולדת.

ספרי לי קצת על הקיבוץ בהווה?

"מהבחינה העיסקית, הענפים של הקיבוץ ריווחים ויחד עם זאת אנחנו תמיד מחפשים עוד רעיונות להגדלת ההכנסה, גם בתחומים אחרים.

מבחינה חברתית, אליפז הוא אסופה של אנשים עירוניים. מעטים נולדו או חיו בקיבוץ לפני. חלקם היו בתנועות נוער כאלו ואחרות וחלקם לא. האנשים שהגיעו לקיבוץ חיפשו בעיקר חיי קהילה מאוחדת, חזקה, מחבקת וחמה והם מצאו זאת  כאן. זה היה ממש מורגש בקורונה. בכלל, זה מורגש באירועים טובים וגם קשים יותר.

אנחנו עובדים נורא קשה לקבל משפחות חדשות, אנחנו קיבוץ קטן שהיה בתת איכלוס.  הצבנו יעד לקלוט לפחות בין 3- 4 משפחות בשנה.

מה הקיבוץ מציע למשפחות?

"חיי קהילה תומכת, ערבות הדדית, חינוך טוב במערכות בלתי פורמליות, תרבות עשירה. באליפז אין חדר אוכל. החדר אוכל שקיים, פתוח רק בימי שישי. בכול שישי משפחה לפי תורנות מכינה פעילות תרבותית כלשהי מסרט לילדים ועד מסיבות למבוגרים ובכלל מה שעולה לרוחה של אותה משפחה.

יש לנו גם מסורות, אנחנו חוגגים את חגי ישראל יחד אבל לא חוגגים את ערבי החג חוץ משבועות. יש לנו מסורת של שנת מצוות בה בני המצווה אחראים על נקודות ציון כדוגמת "שביל האש".

חג המשק נחגג בחודש פברואר. כול שנה חוגגים בצורה אחרת, אבל בדרך כלל יש ארוחה עם פעילות משותפת. חוגגים את החג בסוף שבוע ובשבת נפגשים למפגש חמין ופעילות ילדים.

לאן הקיבוץ מתקדם מכאן מבחינה קהילתית ועיסקית?

"אנחנו ממשיכים בקליטת משפחות, אנחנו רוצים שיהיו שכבות גיל מלאות בכל הגילאים, במטרה לפתוח מערכות חינוך גיל הרך בקיבוץ, כיום אנחנו מתחנכים בקיבוץ גרופית. בנוסף, אנחנו מחזקים את התרבות כולל מפגשים ויותר ערבי תרבות, בעיקר אחרי הקורונה שטרפה את הקלפים בכל הקשור לריחוק חברתי.

בגלל שאנחנו בעיקר קהילה שהגיעה מהעיר, אנחנו עובדים קשה על הסברת מהו קיבוץ לנקלטים. השאיפה היא לשמר את הקהילה המאוחדת. נמשיך עם היעד של בן 3-4 משפחות בשנה.

מבחינה עסקית, יש תוכניות להרחבת התיירות בתוך הקיבוץ ובאזור נחושתן. בנוסף, אנחנו עובדים על פרויקטים של אנרגיה מתחדשת כולל אגירה. אנחנו מתכננים להקים מרכז תעסוקה ויזמות (סוג של HUB) שייתן מענה ליזמים מקומיים בעיקר מתוך הקיבוץ.

כשאני הגעתי לאליפז הרגשתי בבית מייד ואני רוצה לתת לכל מי שמגיע לכאן את אותה התחושה.

אני נמצאת בתפקיד הזה כי אליפז הוא הבית והוא מקום שחשוב לי ואיכפת לי ממנו ואני אוהבת את האנשים והקהילה".


תגובות

תגובתך התקבלה בהצלחה!