קיבוץ לוטן – כשרוח ואדמה נפגשים\ קצה המדבר גיליון ינואר

מזה ארבעה עשורים, מציג קיבוץ לוטן נוסחת חיים מנצחת המשלבת בין חזון שיתופי והשקפת עולם על טהרת היהדות הרפורמית, בצוותא עם ערכי הקהילתיות, אקולוגיה וקיימות שהינם כנר לרגליו. | צילום: ארכיון קיבוץ לוטן | כתב: גיא פישקין


משהו טוב קורה בקיבוץ לוטן. במרחק 51 קילומטרים מאילת ו-10 ק''מ צפונית  ליטבתה, מתנהל מזה קרוב ל-4 עשורים קיבוץ מעורר השראה השונה בהווייתו מיתר הקיבוצים והיישובים בערבה בפרט ובארץ בכלל. זה קורה בזכות הון אנושי משובח (52 חברים ליתר דיוק) אשר חרתו על דגלם את ערכי הקהילתיות, הקיימות והאקולוגיה, ועל פיהם יישק דבר, בצירוף להשקפת עולם על טהרת היהדות הרפורמית, המעניקה לו (כמו גם לקיבוץ יהל, הקיבוץ הרפורמי הראשון, למען ההגינות) נופך ייחודי השזור הלכה למעשה בכל מארג החיים המקומי.

ראשית דרכו של הקיבוץ בשנת 1983 בה נחנך על ידי דור המייסדים, ששילב בין חברי גרעין ''ערבה'' של התנועה הרפורמית בארצות-הברית, לקבוצת חיילי נח''ל, אשר עליהם הוטלה המשימה לעלות את לוטן על מפת הערבה מתוך חזון ציוני, ומתוך מטרה מוצהרת לייצר בה קהילה קיבוצית תוססת ופעילה.

מי שמיטיבה לתאר את השנים הראשונות והמאתגרות של ההתיישבות בלוטן, היא רחל אלעני, מהגרעין ''הישראלי'' המייסד, המתארת את הלך הרוח והניסיון של הקבוצה השאפתנית בה לקחה חלק, לייצר קיבוץ עם אופי ואג'נדה משלו. ''הגענו לכאן עם מעט ניסיון קיבוצי, אבל עם תפיסה שונה ששאפה לייצר משהו חדש ומקורי''. היא משחזרת במבט לאחור. ''בניגוד לקיבוצים אחרים למשל, החלטנו להסב את המונח 'סידור עבודה', למושג שיתופי יותר לו קראנו 'ניתוב עבודה', כאשר הרעיון המרכזי סביבו היה שרכזי הענפים השונים בקיבוץ יפגשו אחת לשבוע, ובמקום שסדרן יהיה זה שיטיל עליהם את משימות העבודה השוטפות על פי תעדוף, הרי שהתארגנות משותפת היא זו שתעלה יחד את הצרכים וסדרי העדיפויות, תוך מתן דגש על עקרונות השוויון והכבוד ההדדי בין החברים''.

גם בהיבט היהודי, מתארת אלעני את אורח החיים הרפורמי בלוטן, הנחשב לאחד ממקורות הגאווה של הקיבוץ מאז היווסדו. ''תמיד אמרנו שיש לקיבוץ שלנו 'אבא ואמא' – התנועה הרפורמית יחד עם התנועה הקיבוצית, אשר על ערכיהן הקיבוץ מושתת. החזון של שתי התנועות הללו הינו חלק בלתי נפרד מהתפיסה של החברים, כאשר החיבור ביניהם הוא בפועל סוד הקסם של לוטן. דוגמה מצוינת לכך כוללת את אסיפות החברים הנהוגות מעת לעת בקיבוצים ומושבים. אצלנו בלוטן הפכנו כל התכנסות שכזו לטקס חגיגי של חתונה. אנחנו מכינים 'כתובה', עליה החברים חותמים ובכך נותנים את אמונם בהחלטות המתקבלות כאן. טקסים שכאלו אנחנו עורכים גם כשמצטרפים אלינו חברים חדשים לקיבוץ. הם נדרשים לחתום בעצמם על 'הכתובה', ואף זוכים לעלות לתורה בבית הכנסת, כולל זריקת הסוכריות המסורתית, ממש כמו בבר-מצווה.

מסורת נוספת שאנחנו נוהגים לערוך נקראת 'המעמד' ותפקידה לציין אירועים מרכזיים במעגל החיים של החברים כאן, כמו ימי הולדת, סטודנט שסיים את לימודיו, בני זוג שהתארסו, או להבדיל בניסיון לנחם את אחד החברים שחווה אובדן. אנחנו מציינים את האירועים הללו באמצעות תפילה המשולבת עם קטעי שירה מודרניים. הרעיון הוא לשלב בין חוויות אישיות שאדם עובר במהלך חייו יחד עם הקהילה, על מנת שיוכל לזכות לחיזוק ותמיכה, שהם לב ליבה של הערבות ההדדית''.

''אנשים טובים באמצע הדרך''

עוד הרבה לפני שסוגיות משבר האקלים עלו לכותרות, דגלו חברי לוטן בהקניית ערכי קיימות ואקולוגיה כחלק אינטגרלי מתכליתו של הקיבוץ. הביטוי לכך הגיע בדמותו של מל''י (המרכז לקיימות ואקולוגיה יצירתית) הנחשב למרכז פורץ דרך לשינוי סביבתי, המלמד ומכשיר סטודנטים מהארץ ומכל רחבי העולם.

המרכז הממוקם בשכונת ''הבוסתן'' בקיבוץ, נחנך ב-1997, על ידי מייק קפלין, מארק נווה ואלכס צ'סלסקי, חברי הקיבוץ המשמשים  כמרצים המובילים בו, כאשר מאז ועד היום הוא משמש כמוסד לימודי ראשון במעלה להכשרה, מחקר והדגמה של קיימות בסטנדרטים בינלאומיים. הסטודנטים זוכים להכיר במסגרתו את אורח החיים בר הקיימא באמצעות שורה של קורסים מרתקים, לרבות גינון סביבתי, בנייה בבוץ ופעולות יצירתיות נוספות שנועדו ליצור שינוי חיובי בעולמנו למען צדק חברתי וסביבתי. יצוין כי הסטודנטים מתגוררים בקמפוס האקולוגי שבקיבוץ לאורך כל תקופת הלימודים, כשהם זוכים גם להשתלב בקהילה ולהתערות בה.

החל משנת 2015 עבר קיבוץ לוטן רפורמה משמעותית עם תהליך הפרטה, אשר הפך אותו לקיבוץ מתחדש בהגדרה. אחד השינויים המרכזיים שכללה ההפרטה היו מעבר לתקציב אישי, כמו גם תהליך של שיוך המגרשים עבור חברי הקיבוץ, בניגוד להלך הרוח השיתופי-סוציאליסטי שנהוג היה עד אז.

בהיבט הכלכלי, מתבסס קיבוץ לוטן על שלושה ענפים המהווים את מקורות ההכנסה העיקריים עבורו: רפת עם מעל 300 פרות חולבות המספקות חלב למחלבת יטבתה הסמוכה, תיירות אקולוגית הכוללת קורסים וסדנאות ביוזמת מל''י, יחד עם חדרי אירוח ואפשרויות לסיורים בכל אזור הערבה (בקיבוץ למעלה מ-20 חדרי אירוח המשרתים תיירות פנים וחוץ במחירים אטרקטיביים לחובבי התיירות המדברית) כמו גם תחום האנרגיה הסולארית, שהחל לקרום עור וגידים ממש בשנים האחרונות, וכולל שני שטחים המכונים 'סאן 1' ו-'סאן 2' המושכרים לחברת אנרגיה ירוקה לטובת פרויקטים של פאנלים סולאריים. בקיבוץ מציינים כי הם לא קופאים על השמרים וממשיכים לחפש אחר מקורות הכנסה נוספים, כשהם פתוחים ליוזמות ואפיקים חדשים.

מושא גאווה נוסף בלוטן כולל את מערכת החינוך הנמצאת במגמת צמיחה מתמדת. כיום פועל בתחומי הקיבוץ פעוטון לגיל הרך, ובמקביל מתקיימים תהליכים מתקדמים לקראת פתיחה מסתמנת של גן חובה בעתיד הנראה לעין (הילדים ובני הנוער שבקיבוץ לומדים בבית הספר היסודי ''נוף אדום'' או בתיכון ''מעלה שחרות'' ביטבתה). לאחר שעות הלימודים מתקיימת בקיבוץ פעילות חינוך בלתי פורמלית עבור תלמידים בגילאי כיתות א'-י''ב) הכוללת מערך תוכן עשיר, כולל גיבושים ויציאה לאטרקציות, כאשר המשותף לכולן נעוץ בהצבת הילדים במרכז, במטרה לסייע להם לפתח מיומנויות חברתיות וקוגניטיביות.

ואם זה לא מספיק, לוטן מתהדרת במערך תרבות ופנאי מגוון הפונה לכלל החברים. בקיבוץ ניתן למצוא בין היתר בריכה מטופחת ורחבת ידיים, מגרש ספורט רב-תכליתי (כדורגל וכדורסל), לצד מתחם בית התה הסולארי בו פועל ''סופר פוד טראק'' המציע רכישה של צמחים מהגינות המוריקות והאורגניות של מל''י (מורינגה, עשבי תיבול, ירקות ירוקים) או אפשרות להתפנק בארוחה חלבית-צמחונית באווירה כפרית משובחת.

אם באוכל עסקינן, ראוי לציין גם את חדר האוכל החדש בקיבוץ שנחנך בשנה שעברה, המסוגל לאכלס עד כ-300 סועדים, ובו זוכים החברים לאכול מדי יום ארוחות בוקר וצהריים עשירה ומזינה. חדר האוכל מהווה גם מקום התכנסות לארוחות שישי קהילתיות, שלאחריהן מתקיים בו גם ''מועדון פתוח'' עם עוגות ותה, בשילוב תכנית תרבותית ענפה.

''לוטן מתאפיינת מאז הקמתה כקיבוץ מופלא עם פסיפס של אנשים מכל קשת הגילאים והתרבויות, אך כאלו שמצליחים לגשר על הפערים ביניהם ולקיים יחד מערכת קהילתית תומכת המייצרת מרקם חברתי נעים ומכבד'', אומר שחר בן יוסף, מרכז המשק בקיבוץ. ''בשפה פשוטה יותר, יש בקיבוץ שלנו כמאמר השיר 'אנשים טובים באמצע הדרך', שתמיד יהיו שם בשביל לעזור לך''.

ומה לגבי העתיד?

בלוטן עמלים על נושא הצמיחה הדמוגרפית כחלק מהותי מתכניות הקיבוץ העתידיות. נכון להיום ישנם 6 שטחים שמוכנים לקראת התחלת בנייה, בהם הושלמו עבודות תשתית זה מכבר. 21 מגרשים נוספים נמצאים בשלבי תכנון מתקדם, ונועדו לאפשר קליטה של משפחות צעירות חדשות במסגרת שכונה חדשה בקיבוץ.

''השאיפה שלנו היא לגדול בקצב של 5 משפחות בשנה בשלב התחלתי'', מכריז רוני סקליאר, שמונה לאחרונה לתפקיד מנהל הקהילה בקיבוץ.

לדבריו: ''קהילת לוטן היא קהילה של אנשים שאוהבים אנשים. מדובר בקהילה יוצאת דופן אשר עובדת יחד ורוצה לגדול יחד. אנחנו מצפים שבשנת 2022 תימשך המגמה הזו, ויחד נוכל להמשיך לממש את האפשרות של חיים אחרים ותיקון עולם''.


תגובות

תגובתך התקבלה בהצלחה!