תגובת המועצה לפרשה שנחשפה בערוץ 12\ "קצה המדבר" גיליון אוקטובר 2022

ב-21.8.2022 דווח בחדשות 12 על פרשה של הטרדה מינית לכאורה בין עובדת ועובד המועצה האזורית חבל אילות. בעקבות הדיווח, שוחחנו עם מנכ"לית המועצה הדס שפירא. כתבה: מרווה קובי | צילום: דוברות מועצה אזורית חבל אילות


 

מפאת רגישות הנושא, הכתבה אינה עוסקת בפרטי המקרה עצמו אלא מבקשת לבחון את הדרך שבה המועצה התמודדה עם הפרשה. 

 

בכתבה ששודרה בחדשות 12 ובה תוארה ההתנהלות של המועצה בפרשת ההטרדה המינית לכאורה שארעה בין עובד המועצה לאחת העובדות. מבלי להיכנס לפרטי המקרה, איך את רואה את ההתנהלות של המועצה בפרשה? 

"קודם כל חשוב לי שיהיה ברור שלמועצה יש ממונה למניעת הטרדות מיניות ויש לנו את כל הכלים והידע והניסיון להתמודד עם הטרדות מיניות ואנחנו עושים את זה כבר במשך שנים" אומרת הדס. "באירוע הספציפי הזה, באוקטובר 2021, פנתה אלינו עובדת לשעבר ושיתפה אותנו באירוע שחוותה כשהיא עבדה פה. הפנינו אותה לממונה על הטרדות מיניות במועצה, אז זו הייתה שרי ניצן מנהלת מחלקת השירותים החברתיים. שרי דיברה עם העובדת ולאחר מכן קיבלה ייעוץ ממומחית בתחום של הטרדה מינית, ליאור גל-כהן ובהתאם לזה היא דיברה עם העובד המדובר ועם הסביבה של העובדות באותה מחלקה". 

"לא הצלחנו לרדת לפרטי האירוע, מכיוון שהייתה מילה שלה מול מילה של העובד... חזרנו לעובדת לשעבר ועדכנו אותה שאין לנו כלים לדעת מה קרה ויש לה בעצם שלוש אפשרויות: לפנות למשטרה, או להגיש תלונה אזרחית או להגיש תלונה למועצה. היא בחרה לא לגשת למשטרה מסיבות שלה ולמעשה היא הגישה שתי תלונות: תלונה נגד המועצה על טיפול לא תקין באירוע ותלונה נגד העובד על הטרדה". 

"ברגע הזה, המועצה והעובד נפרדו וכל אחד הגיע עם היועצים המשפטיים שלו. התלונה הייתה סביב סכום מאד מאד גבוה ולאחר משא ומתן ארוך של המתלוננת, המועצה והעובד, היועצים המשפטיים שלנו הנחו אותנו שבמקרים כאלו מקובל לסגור את זה עם איזשהו סכום סמלי כשיש פה איזשהו ניהול סיכונים". 

"באופן אישי הרגשתי שטיפלנו בצורה מאד מקצועית ומדויקת בתלונה... אין לנו כלים לדעת מה היה... אבל אנחנו כן עשינו את כל הבדיקות שיכולנו לעשות ונתנו גם לעובדת את כל הכלים, מה לעשות קדימה. השלב הבא היה שאנחנו החלטנו בכל זאת כן לשלם איזשהו סכום, מהסיבה שהבנו שככה צריך להתנהל, כי אחרת האפשרות תהיה תלונה במשטרה שזה יכול היה להיות מאד מורכב או תביעה שתדרוש יועצים משפטיים וזמן ולכן בחרנו לתת את הסכום הזה... חתמנו על איזשהו הסכם ומבחינתנו הטיפול נגמר. גם מולה זה נגמר בטוב... היא גם אמרה שהיא הרגישה סוג של השלמה, כי לפני כן התחושה שלה הייתה מאד קשה ואחרי המפגש הזה והשיחות שקיימנו זה נסגר" אומרת הדס.

 

עודדתם את העובדת להגיש תלונה במשטרה?

"זה דובר כמה פעמים והיא גם אמרה שהיא תגיש... אבל היא בחרה שלא לעשות את זה. אני חשבתי שזה נכון להגיש תלונה במשטרה כי לנו לא היו כלים לדעת מה קרה... זו הייתה החלטה שלה ואנחנו לא יכולים להכריח אותה לפנות למשטרה או לגשת בעצמנו. אנחנו יכולים לדווח ולא להגיש תלונה אבל אני חושבת שצריך לכבד את ההחלטה שלה וזה מה שעשינו". 

הזכרת את הפיצוי ששולם על ידי המועצה - בשנה שיש בה קיצוץ רוחבי במועצה בשירותים בסיסיים, איך המועצה מוציאה כספי ציבור למען עובד שפגע לכאורה בעובדת אחרת?

"קודם כל המועצה הוציאה את הכסף לא עבור העובד, אלא עבור עצמה... הייתה פה הפרדה" אומרת הדס נחרצות. "התלונה מולנו הייתה על הטיפול לא על ההטרדה... אני רוצה להקריא לך את התגובה של עורכת הדין של המתלוננת לערוץ 12 והם, תכף תביני למה, בחרו לא לפרסם אותה: 'כמי שמייצגת את המתלוננת, מצערת אותי מאד חשיפת מסמכים סודיים וחסויים שבסופו של דבר פוגעת הן במתלוננת והן בנילון. מותר לשני צדדים להגיע להסדר פיצוי כספי מבלי להודות בטענות, מבחירה של ניהול סיכונים. 95% מהתיקים בהטרדות מיניות נסגרים בפשרה עם סעיף סודיות. לא מדובר בהסכמי השתקה אלא בחירה מתוך רצון חופשי. חשיפת הפרשה מהווה כפייה של משפט ציבורי מבלי שהתנהל משפט, ואין זו עבודה עיתונאית ראויה'".

"דבר שני" היא ממשיכה ואומרת, "אין שום קשר בין הוצאות של ייעוץ משפטי לכל דבר אחר. המועצה עובדת לפי סעיפים תקציביים ולכל תחום יש את התקציב שלו. זה לא שאם לא היינו משלמים לה אז פתאום היה לנו כסף לעוד עובד... דבר נוסף, ידענו שכל אפשרות של תביעה אזרחית תגרור הרבה יותר הוצאות גם של כוח אדם, שעות עבודה בטח ובטח של ייעוץ משפטי... יכול להיות שהיא לא הייתה ממשיכה גם אם לא היינו משלמים את זה. אני לא אוכל אף פעם לדעת, אבל אני כן הרגשתי שהייתה פה עובדת שהייתה פגועה, בין אם יכולנו להוכיח או לא והיה יותר הגיוני לתת לה תחושה של הרגשה טובה, שהיא תסיים בטוב מאשר לתת את זה ליועצים משפטיים שאני אפילו לא יודעת איך זה היה מתגלגל". 

 

מה שאת אומרת בעצם זה שעשיתם סוג של ניהול סיכונים. את יכולה להבין את הביקורת שעולה מהציבור?

"ברור, אני יכולה להבין את כל הביקורת והכל נשמע מאד הגיוני, אבל כשמטפלים באירוע ונמצאים בלב הסערה ומקבלים את הייעוץ המשפטי והמקצועי, נקודת המבט משתנה. אני באופן אישי התעקשתי לא לשלם. בסוף שילמנו. חששתי שזה יתפס כסוג של הודאה, ואמרתי: 'אבל על מה? זה לא שעשינו משהו לא בסדר... טיפלנו בתלונה בצורה מקצועית'... היו שיחות היו פרוטוקולים היו שיחות רוחב,לא רק עם האירוע הזה. ממש ניסינו לבדוק אם יש איזושהי מגמה או משהו שקורה שהוא לא תקין. עשינו את הכל בצורה מסודרת והרגשתי מאד שלמה, חבל לי שלא יכולנו לעלות על האמת כדי לטפל בזה, אבל מה שיכולנו לעשות עשינו. אז על מה לשלם?"

 

זו באמת אחת השאלות, אפרופו ההודעה שהוציא ראש המועצה חנן גינת. אם לא הייתה הכרעה, על מה שילמתם?

"על ניהול סיכונים. זו הייתה ההמלצה של היועצים המשפטיים שלנו. זה התחיל מסכומי עתק והצטמצם וכשזה הגיע לסכום שכבר אמרנו בואו נסיים עם זה, אולי זה יהיה יותר זול מבחינת זמן וכסף."

 

אז בלעתם את הצפרדע?

"כן. ממש ככה. זה לא עבר חלק. הביקורת היא מאד לגיטימית ואני הייתי הראשונה שצועקת אותה..."

 

למה מי שהטריד לכאורה לא שילם את כל הסכום?

"הוא שילם את החלק שלו ישירות אליה, אנחנו לא היינו צד בעניין. לא יכולנו ולא רצינו להגן עליו או לדבר בשמו". מדגישה הדס. "הוא שכר יועץ משפטי משלו... לנו היו היועצים המשפטיים שלנו... דרכינו נפרדו. מרגע שהוגשה תלונה על הטרדה, הוא היה צריך להתמודד עם זה ואנחנו עם התלונה שלנו". 

 

והוא נשאר בתפקידו?

"בהחלט, כי אנחנו לא יודעים שהיה משהו... היא אמרה 'היה' והוא אמר 'לא היה' ולא הייתה לנו שום דרך לדעת. לא היו צילומים, הודעות, עדים ולא הייתה שום סיבה לשנות את התפקיד שלו". 

 

איך מונעים את המקרה הבא?

"אנחנו עושים הכל כדי למנוע אבל אם יש מקרים, חשוב לי שהם יגיעו אלינו. קודם כל למנהל ישיר, או למנהלת משאבי אנוש מירב עפרוני שהיא גם הממונה על הטרדות מיניות או אליי... כל אחד איך שנוח לו ויותר מדויק לו לדבר. ניצלנו את האירוע הזה כדי לרענן מאד את כל המדיניות שלנו, גם של מנהלים וגם של עובדים. אנחנו מקיימים הדרכות אחת לשנה והשנה הקדמנו את זה כדי שיהיה משמעותי יותר. אנחנו נייצר הדרכה ממוקדת למנהלים ולעובדים וגם לממונות על הטרדה מינית בכל הישובים. אלו כלים שאנחנו מרגישים שחשוב לנו לתת. אנחנו נחדד אמנה של התנהלות בתוך המועצה וגם נחדד את הנוהל עצמו. אלו דברים שכל הזמן מדוברים אבל כשצץ אירוע כזה, זו הזדמנות בשבילנו לקדם ולחדש את השיח הזה. מאד מאד מאד חשוב לי שיהיה ברור ואני אומרת את זה בכל השיחות עם העובדים והמנהלים... שהמועצה היא מקום מוגן ויש לנו את כל הכלים לקבל תלונות, להשיב להן ולסייע לכל אחד או אחת שמרגישים שמשהו במועצה מתנהל לא נכון. אנחנו פונים לכולם לעדכן אותנו דרך המנהל הישיר. יש לנו יועצים שמלווים אותנו וחשוב לנו להדגיש שהמקרה הזה הוא חריג ונדיר ולא מייצג את האווירה במועצה". 

"אני אומרת לך כמנכ"לית, כאישה וכאימא לילדות, שהנושא הזה טלטל אותי. אף אחד לא רוצה לשמוע כאלה דברים, בטח לא כשזה קורה בסביבת העבודה שלו. לכן עשינו מאמצים מאד מאד גדולים להגיע לחקר האמת וגם לטפל בצורה משמעותית".

 

איך הרגשת אחרי שצפית בתחקיר?

"אני לקחתי את זה מאד מאד קשה" מודה הדס. "היו ימים רבים של עצבות בגלל ההבנה שגם כשאתה עושה הכל בצורה הכי מדויקת ומקצועית עם מיטב אנשי המקצוע, עדיין מישהו או משהו יכולים להגיד משהו אחר ואין לך שום סיכוי נגד זה... הרי אני לא רוצה לרדת לפרטים. מאד חשוב לי לשמור על הכבוד של העובדת לשעבר ושל העובד שלנו... זה עצוב. אם הייתה אמת הייתי מתמודדת מולה. אבל לפרסם דברים לא נכונים? מה אני אגיד, שלא קוראים לנו 'חוף אילות'? שלא שילמנו שישים וחמישה אלף שקלים? שלא הייתה הסתרה והשתקה, אלא שיח בין אנשים מבוגרים שבחרו לא לפרסם את זה? אנחנו כיבדנו את הצורך שלה בסודיות. זה מתסכל מאד". 

 

עם אלו טענות וביקורת נאלצתם להתמודד מטעם גופי המועצה?

"עלו שאלות כמו למה לא שיתפנו את המליאה או את ועד העובדים. מאד חשוב לנו שקיפות... אבל יש מקרים מאד מיוחדים כמו המקרה הזה, שאין מקום לשתף את המליאה בפרטי האירוע... זה היה הרעיון של ההסכמה בינינו, בין העובדת ובין העובד... מה היה קורה אם הייתי מספרת לעוד ארבעה עשר חברי מליאה ושלושה חברי וועד, ועוד גופים אחרים? מינואר הקרוב אנחנו נעדכן את המליאה כמה מקרים היו בשנה, אבל לצפות שנדברר את האירוע לקבוצות שונות זו ציפייה לא מותאמת... אין קשר להשתקה. זה לא שמישהו שאל והסתרנו. הוועד למשל הם עובדי המועצה ולכן זה רגיש מאוד. אי אפשר לא לכבד פנייה של עובדת לשעבר שלנו שמבקשת שזה 'ישאר בינינו', הרי היא יכלה לפנות לוועד, למשטרה או למליאה". 

 

"בדיעבד, הסיפור נחשף בכתבה בחדשות 12 בלי שהייתה לכם איזושהי שליטה, כך שגם הפרטיות נפגעה וגם הציבור וגופי המועצה מרגישים שנהגתם בחוסר שקיפות. אם הייתם יכולים להחזיר את הגלגל אחורנית, הייתה אפשרות לפעול אחרת כך שלא הייתם חשופים לכל כך הרבה ביקורת?

"שאלתי את עצמי את השאלה הזו פעם ועוד פעם ועוד פעם והתשובה היא חד משמעית לא... הייתי שמחה שזה לא היה מתגלגל ככה, או שהייתי יודעת מה קרה שם, אבל במבחן המציאות, בהתחשב בכל הנתונים, לא יכולנו לעשות שום דבר אחר. כל פעולה אחרת שהיינו עושים היתה יכולה לפגוע ולהיות לא הוגנת כלפי שני אנשים שהם עיקר הנושא והתפקיד שלנו הוא לשמור עליהם".  

"שואלים אותי 'בפעם הבאה את גם תשלמי?' אז קודם כל אני רוצה להגיד לא אמורה להיות פעם הבאה. אנחנו מתמודדים עם עוד פניות, וזה מקרה חריג ביותר. זה מקובל שתלונות בהטרדה מטופלת בין המתלונן לבין הנילון. אין כאן מקום לתת פומביות לתלונות האלה אחרת אנשים לא יפנו אלינו. אנחנו גורמי המקצוע שאמורים להגן על העובדים. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שלא יסמכו עלינו גם במחיר של ביקורת קשה כמו שאנחנו סופגים כעת". 


תגובות

תגובתך התקבלה בהצלחה!