אפשרי בריא "קצה המדבר" גיליון דצמבר 2022

"אפשרי בריא" הינה תוכנית ("קול קורא") של חטיבת החינוך במשרד הבריאות, הפועלת במועצות אזוריות בכל רחבי הארץ, על מנת לקדם אורח חיים בריא אצל התושבים. כתב: זיו אברמוביץ | צילום: תוכנית אפשרי בריא


המחשבה העומדת מאחורי התמיכה של "אפשרי בריא" היא להשקיע קודם כל  בבריאות, לפני הרפואה. שם הכל מתחיל. ההבדל בין רפואה לבריאות מתבטא בכך  שרפואה  עוסקת  במצב שבו אדם כבר חולה והיא מנסה לתקן זאת, בעוד שבריאות עוסקת  בשמירת המצב התקין. גם מבחינת השקעה כספית, יותר זול להשקיע בבריאות מאשר ברפואה.

ישנם ארבעה תחומים בהם התוכנית "אפשרי בריא" באה לידי ביטוי: תזונה, התעמלות, מניעה וגמילה מהתמכרויות והתחום רביעי הוא חוסן (בריאות כללית) דוגמת היגיינה.

בתוכנית שואפים להכניס את הבריאות לכל תחומי החיים ולכל מחלקות המועצה ומשם יוצאים לציבור. בכל מועצה שמקבלת סיבסוד של "אפשרי בריא" קיימת ועדה לניהול הפעילות. במועצה האזורית חבל אילות חברי הועדה  הם: הדס שפירא מנכ"לית המועצה, עידית אושה אחות ומנהלת מרכז הבריאות האזורי, ארז לוי מנהל מחלקת הספורט במועצה, לימור כ"ץ מנהלת "מרכז קהילה", טל הולצמן, שרי ברקן מנהלת מחלקת גיוס משאבים, ויועצת ראש המועצה למעמד האישה ושוויון מגדרי, מוריאל זיידמן רכזת מוגנות וחוסן קהילתי במחלקת החינוך החברתי ושרי ניצן מנהלת שירותים חברתיים.

בתוכנית  קיימות דרישות של משרד הבריאות שהמועצות צריכות לעמוד בהן, אך ניתן  גם להוסיף נושאים  הקשורים לקידום אורח חיים בריא. התקציב השנתי הוא בסביבות מאה אלף שקלים.

במרכז התוכנית עומד  הרצון ליצור שותפויות בין  מחלקות במועצה לקידום  נושא הבריאות בחבל.

זו השנה השלישית בה התוכנית פועלת בחבל ומי שריכזה את הפעילות בתחילה  הייתה שרי ברקן שהוחלפה ע"י  טל הולצמן וכיום מרכז אותה ארז לוי, מנהל מחלקת הספורט במועצה.

ישנם מספר אירועים בחבל אילות  שהופעלו בתמיכת "אפשרי בריא":

הגדול והמוכר בהם, הוא כמובן "מרוץ תמנע". אפשר לומר שבזכותו התוכנית של 'אפשרי בריא' הגיעה לחבל. כש"מרוץ תמנע" היה בשלבי תכנון, חיפשו  מקורות מימון, כדי להוציא אותו לפועל וכך בעצם הגיעו לקול קורא של "אפשרי בריא".

בנוסף למרוץ מתקיימות גם פעילויות מניעה להתמכרות בבתי הספר. ישנן הרצאות בנושא תזונה המתקיימות בבתי הספר, עבודה עם הגיל השלישי כגון סדנאות זיכרון, אורח  חיים בריא ותזונה נכונה. בנוסף, פרויקט  "הולכים על חבל אילות"  לעידוד הליכה בקרב תושבי החבל,  כולל גם השתתפות במסורת ההליכה  ב'שביל ישראל' לזכרו של אלעד דן.

גם פעילויות בחודש המניעה לסרטן השד כלולות בתוך "אפשרי בריא".

השנה, נוסף פרוייקט שנקרא "ישוב מארח", בו קיבוץ אילות אירגן הפנינג ספורט ושוק  ובגרופית התקיים  המרוץ לזכרו של אפי ניצן.

פרוייקט גדול נוסף השנה, הוא "קל קורא" פנימי של המועצה שמטרתו להפנות  תקציבים שהגיעו מ"אפשרי בריא" ליוזמות בחבל בנושא בריאות. "לקול קורא" הזה היו שתים עשר פניות  ומתוכן הועדה של "אפשרי בריא" בחרה שישה. דוגמאות לפרוייקטים שהוגשו:

  • כלים הומאופטים לקידום אורח חיים בריא של רותם ג'קסון.
  • "מעגלים צועדים בדרך" התמודדות אחרי החלמה מסרטן.
  • קידום אורח חיים בריא בכוללות ילדים ונוער בבאר אורה דרך אימוני כושר, תזונה וציוד.
  • סדנאות לגידולים אורגנים אותו קיבל מייק מלוטן, הוא העביר קורסים למדריכים בכוללות כדי שהם   יעבירו פעילויות לילדי הכוללת בנושא.
  • תמיכה בתשתיות בישוב באר אורה לקידום ושיפור חוגי הפנאי בישוב.
  • "מחוזקות יחד" פרוייקט בשיתוף עם בית הספר "מעלה שחרות", לספורט ותזונה בריאה לנערות.

תגובות

תגובתך התקבלה בהצלחה!