פאוור ריינג'ר "קצה המדבר" גיליון ינואר 2023

הוא ממקימי קיבוץ יהל ונושם את המדבר ואת הטבע כבר מעל ארבעים שנה. בשנת 2017 הצטרף למצבת העובדים של פארק תמנע ומאז זכה לכינוי 'ריינג'ר רן'. על הפנסיה הוא לא מוכן לדבר - על פארק תמנע לעומת זאת, יש לו המון מה להגיד. כתבה: מרווה קובי | צילום: מעיין דניאל


לרגל עונת החורף שהיא עונת הטיולים הכי יפה במדבר, שוחחתי עם רן ברנשטיין, הלא הוא ריינג'ר רן ושמעתי ממנו מה עושים בחורף הקרוב בפארק תמנע.

 

באופן אישי, כל כניסה לפארק תמנע מזכירה לי את הפארקים הגדולים של ארצות הברית. אלו שנכנסים אליהם ומיד מרגישים את המרחבים ואת העוצמה עם כביש אינסופי, אדמדם מאופר באבן חול. למראה הזה מתחבר באופן אוטומטי כמובן תפקיד הריינג'ר שבפארקים בארצות הברית הוא חלק בלתי נפרד מהנוף, אך בישראל, עד שהופיע ריינג'ר רן, לא היה לו תקדים

 מה בעצם עושה הריינג'ר?

"המקביל לתפקיד של הריינג'ר אלה הפקחים של רשות הטבע והגנים" מסביר רן. "עד שנת 2017 לא היה תפקיד כזה בפארק, המבואה של הפארק הייתה חדשה ולא בדיוק הייתה הגדרה לתפקיד ובמשך השנים פיתחתי את זה".

"אחרי שהתייעצתי עם ריינג'רים בארצות הברית, למדתי שהתפקיד שם נחלק לשלושה חלקים והיום אני עושה שלושה דברים עיקריים: הראשון - מי שמגיע למבואה, חייב לעבור דרך הריינג'ר ולקבל הסבר מה יש לראות ומה לעשות. גם מי שלא מעוניין במסלולי הליכה, יכול להגיע עם הרכב להייליייטס של הפארק שזה הבורג, עמודי שלמה, הקשתות, האגם וכו'. יש מסלולי הליכה ויש כללי התנהגות. אי אפשר לעשות מה שרוצים. יש כללים שמקפידים עליהם. הדבר השני זה סיורי עששיות וסיורי שקיעה והדבר השלישי זה לסייר בפארק ולשמור על הטבע. אני מוודא שאנשים שומרים על הטבע ולא זורקים ניירות ואשפה... אנשים עושים גרפיטי בחריטה על אבן חול וזו בעיה בכל השפות. לפני חודש, ראיתי בכניסה למקום הכי יפה בפארק, המכתש, חרטו שם שתי אותיות באנגלית עם לב. למחרת לקחתי מברשת ומחקתי כמה שיכולתי. זה משאיר צלקת וייקח זמן עד שזה ייעלם. בשבילי זה מרגיש כמו שמישהו ייכנס אליך הביתה ויחרוט את שמו. זה גרפיטי לכל דבר. עוד דבר שעליו אני אחראי כריינג'ר זה שאם מישהו הולך לאיבוד או נפצע צריך לעזור לו".

 

עונת החורף היא העונה המושלמת לטיולים במדבר - איך היית ממליץ למשפחות וליחידים להכיר את פארק תמנע?

"באתר של הפארק יש את כל הפעילויות. יש מפה חדשה לגמרי ויש מסלולי הליכה חדשים. חשוב לי לציין שמסלולי ההליכה המקוריים נוצרו לפני שנים על ידי מי שהיה הרבה שנים מנהל הפארק לבקו (מיכאל  לביא). הוא בנה מסלולים מדהימים, שליוו את הפארק הרבה מאוד שנים ועל התשתית הזאת, לפני חמש שנים, שינינו קצת את המסלולים כדי שיהיו מעגליים. לבקו עשה פה תשתית מדהימה ואנחנו השתמשנו בה והפכנו אותה לנוחה יותר. עם שילוט חדש וחניה שיוצאים ממנה וחוזרים אליה ואפשר לטייל בכיף. אני חייב להגיד לך שאחרי הקורונה, כשאנשים חזרו לפה, היו באים ואומרים לנו שאין סיבה לטייל במערב ארה"ב, כי יש פה הכל - וואדיות, צורות סלע, מאובנים, אבן חול ונחושת" הוא אומר וצוחק.

 

ספר לנו קצת על סיורי השקיעה שאתה מעביר

"זה תלוי בעונה. בעיקרון, אני מתחיל כשעה לפני השקיעה, כי אני מאמין שכשנכנסים לפארק צריך להרגיש את השינוי באוויר, בהרים. כשהצל עולה על הר תמנע, השקיעה מתקדמת וההרים הופכים להיות צהובים והרי אדום אדומים זה הדמדומים וזו שעה מיוחדת מאוד. במהלך הסיור, לקראת סופו מגיעים לתצפית מיוחדת שבה רואים את כל בקעת תמנע והרי אדום ומצד שני את ההרים והירח למעלה - זה מראה קסום. זה קורה פעמיים בחודש, יום אחרי יום וצריך לדעת לתפוס את זה.

אני עושה מסלול ייחודי, שאני בניתי והוא מתחיל באתר המרכבות. הסיור לא מסומן באף מקום... עוברים באחד הוואדיות הכי יפים בפארק ויש תצפית שרואים את הר תמנע ומתחתיו גבעת הבורג ורק משם אפשר לראות את זה ככה. אחר כך מגיעים לתצפית שאני קורא לה 'הבקעה', משם רואים את השקיעה. בנקודה הזו אני עוזב את האנשים, ניגש לחניה ומכין שם תה מיוחד ומביא פירות - ש.ש.ש לא נגלה איזה. חוץ מהסיור שאני עושה, יש גם את סיורי השקיעה הרגילים שהם באתר הקשתות. שם, כל מדריך עושה את מה שהוא רוצה".

 

מה אתה הכי אוהב בסיורים האלו?

"אני אוהב לטייל עם משפחות, בעיקר עם ילדים, כי אין להם טאקט" הוא אומר בחיוך. "הם אומרים מה שבא להם לראש. אני אספר לך סיפור שריגש אותי מאוד. בסיורי השקיעה אני שולח את הילדים כגששים לגלות את הדרך. אני אומר להם לרוץ. יום אחד ניגשת אלי ילדה ואומרת לי 'אני לא יכולה לרוץ יש לי אסטמה קשה'. ראיתי עיניים עצובות... אמרתי לה שתעשה מה שהיא יכולה... ראיתי שגם ההורים שלה עצובים... אחר כך בסוף הסיור ניגשה אליי בעיניים בורקות ואמרה שהיא 'רוצה להיות ריינג'רית כשהיא תהיה גדולה'. קראתי לה לבוא ונתתי לה את המגנט של פארק תמנע שיש לי על החולצה. ההורים שלה מאוד התרגשו. בדרך לאוטו היא שואלת אותי 'ריינג'ר רן, למה נתת לי את זה? אמרתי לה 'כי את ילדה מאוד מיוחדת'. היא רצה לחבק אותי. בכיתי. ככה זה ילדים... בסיורים שלי אני נותן לילדים להרגיש את המדבר לא כמקום מסוכן אלא כמקום שאפשר לטייל בו ולהנות מאוד... ממש לקרב את הילדים לטבע. אני התחלתי לתת לילדים כמתנה, שרשרת שהופכת אותם להיות 'רן ג'וניור' והם מחויבים לשמור על הפארק".

 

ציינת שסיורי השקיעה מיועדים ומותאמים למשפחות - לאיזו רמת קושי הם  מיועדים?

"ההליכה היא בסך הכל כשני ק"מ והיא לא קשה. יש עלייה קטנה אחת אבל חוץ מזה הוא פשוט, הוא מתאים לכל הגילאים. פעם טיילו איתי שני אנשים עוורים, ואפילו פעם באחד מסיורי הבקרים לא שמתי לב שיש אישה עם מקלות הליכה ולידה עוד אדם שהיה לו קצת קשה ללכת הייתה עלייה קטנה. שאלתי אותה 'את בסדר?' ואז היא אמרה לי שהיא עם פוליו... עזרנו לה והיא סיימה הכל. זה מרגש אותי לראות אנשים שמטיילים ככה".

 

פארק תמנע הוא הפארק בין הגדולים בארץ והוא נחשב למתויר מאוד. מעבר למסלולי ההליכה והאופניים יש בו גם הופעות, פסטיבלים ואירועי תרבות שונים. איך מאזנים בין הרצון לשמור על הטבע בתולי ובין הרצון לפתוח את הפארק למבקרים ולהפוך אותו לאטרקטיבי?

"זה לא פשוט, אני לא חושב שאני מצליח ממש" מודה הריינג'ר. "מצד שני, כשאני מקבל אנשים במבואה ומדבר על שמירת טבע, אני מרגיש שמקשיבים לי. למשל, אסור להטיס רחפנים בתוך הפארק. יש סיבות לזה ובכל העולם זה ככה וזה כתוב בכל מקום, אבל אנשים לא קוראים. אז אני לפעמים רואה אנשים עושים את זה. ניגש ומבקש להוריד ואני תמיד נדהם שאנשים מקשיבים לי ומפסיקים. יכול להיות שזה בגלל שאני נראה כמו ריינג'ר ולבוש כמו ריינג'ר. זה עושה משהו".

"רוב האנשים שמגיעים לפארק רואים שנקי פה, לא כמו ביערות קק"ל, שם המצב באמת קשה. פה רואים שנקי וזה כנראה מעודד לשמור. יש לנו אנשים שעובדים בפארק - במבואה, באגם, במסעדה, בחדרים - הם אנשים שאיכפת להם. זה מתחיל ממנהל הפארק עומר ארמוזה שמאזן בין התיירות והמופעים וכל האירועים ובין הטבע והוא עושה את זה פשוט מדהים. יש לו אנשים מהטובים ביותר שיש. עבדתי בהרבה מקומות ולא הרגשתי כזו סולידריות כמו פה. כיף להיות פה. אני קורא לזה 'המשרד הכי יפה והכי גדול בארץ' וזה מתחיל מאנשים! יש לאן לבוא ויש לאן לטייל".

 

אילו עוד פעילויות יש בפארק תמנע בחורף הקרוב?

"יש טיפוס הרים - כל סוף שבוע מגיעים לפה הכוכבים הכי גדולים של הנינג'ה, מסלולי האופניים מלאים, סיורי השקיעה של ריינג'ר רן שאני עושה בכל יום שני משעה שתיים וחצי עד חמש אחר הצהריים בערך. בימים שלישי, חמישי ושישי יש סיורי שקיעה רגילים שמתחילים בשעה שלוש ובשלישי וחמישי בחמש וחצי יש את סיורי העששיות. שעות הפעילות מתעדכנות לפי עונות השנה. כדאי לעקוב באתר. בקיצור, יש הרבה מה לעשות בפארק תמנע. בואו לבקר!"


תגובות

תגובתך התקבלה בהצלחה!