קדימה בלתזר, זַמֵּר שנית\ "קצה המדבר" גיליון מרץ

כשניגשתי לכתוב כתבה על פרויקט שייקספיר, כבר בדקה הראשונה של התחקיר הבנתי שלא מדובר פה בעוד הצגה, אלא בפרויקט ענק וחוצה גבולות שההצגה בסופו היא רק הדובדבן שבקצפת. | צילום: רוני קראוס | כתב: זיו אברמוביץ


שיתוף פעולה חוצה יבשות וגבולות של המחלקה לחינוך חברתי במרכז הקהילה, תיאטרון אלעד ושייקספיר אנד קומפני בארצות הברית

פרויקט שייקספיר הוא תהליך של חודשיים מתחילתו ועד סופו המרגש על הבמה. הפרויקט הנוכחי הסתיים בשני בפברואר באולם התרבות, עם המחזה "מהומה רבה על לא דבר".  24 בני ובנות נוער בני 14-17 לקחו בו חלק, בזמנם הפנוי והרימו הפקה שייקספירית מלאה. זו הפעם השנייה שהפרויקט מתקיים בחבל אילות, הראשונה הייתה ב 2019 לפני הקורונה, עם המחזה "חלום ליל קיץ". הפרויקט עצמו הוא הרבה יותר מההצגה. משמעותו נעוצה בתהליך של עבודת הנוער המשותפת ובדרך האישית שכל נער ונערה עוברים. לאורך התהליך כולו, בני הנוער מלווים ומונחים על ידי צוות ההפקה, שמורכב מדמויות חינוך ותיאטרון וכל מטרתו הוא להצליח ולהביא כל אחד.ת לידי ביטוי ומימוש החוזקות שלהם. לסייע בהתמודדות עם קשיים ותסכולים, הכלת האחר, לפתח יכולות לשיח ריגשי ולחדד את תחושות המשמעותיות והשייכות של היחיד בתוך קבוצה. ההצגה היא אירוע השיא, בו הם  יכולים להתגאות, לחגוג את ההצלחות ולשתף את הקהילה כולה בתהליך.

אז איך הכול התחיל? 

בכדי לענות על השאלה, דיברתי עם דנה יצחקי מ"תיאטרון אלעד" שהייתה אחראית על הניהול האומנותי.

"נועה אגוזי (בימאית מטעם "שייקספיר אנד קומפני" שהגיעה מניו – יורק, ארצות הברית) העלתה את  החזון לקיים  את פרויקט שייקספיר בארץ ובזכות ההכרות שלה, עוד מתקופת הלימודים בסמינר הקיבוצים, עם  החברים מ"תיאטרון אלעד", היא פנתה לשי פיטובסקי להציע לו את הרעיון. לארץ היא הגיעה ביחד עם טינה פּאקר, כדי להציע את הפרויקט וזאת בשל הייחודיות של החבל ושל "תיאטרון אלעד". דורון קרן, מנהלת המחלקה לחינוך חברתי במרכז קהילה (מתנ"ס) שרצתה במשך שנים להרים פרויקט נוער, שמעה על הפרויקט והרימה את הכפפה. משם הכל התחיל לרוץ. חשוב גם להגיד שמטרת הפרויקט היא לעשות בסופו של דבר פסטיבל של בתי ספר מהאזור, ממש כמו בארצות הברית".

"הפרויקט המקביל בארצות הברית (פרויקט האב) קיים כבר מעל לשלושים שנה והוקם במטרה ליצור אווירה של תמיכה בין בני נוער בבתי ספר שונים, בניגוד לתחרותיות ביניהם. כיום, עשרה בתי ספר ומעל ל 500 תלמידים משתתפים בפרויקט בו הם מעודדים אחד את השני להיפתח, להעז ולהרגיש, והם חוגגים יחד את הניצחונות של כל אחד ואחד" מספרת נועה אגוזי.

דורון, יוזמת הפרויקט, מספרת שהרעיון מאחוריו, הוא לעבור תהליך קבוצתי ואישי בזמן קצר יחסית, שבסיומו מעלים הפקה שייקספירית מלאה, כאשר בני הנוער עושים הכול: משחקים, שרים, מנגנים, מפיקים, בונים תפאורות ועוד, לפי הצורך של המחזה והרצונות שלהם. המטרה היא לאפשר לנוער למצוא כל אחד את מקומו, לתת להם במה לבוא בה לידי ביטוי, לחקור ולגלות רבדים נוספים בעצמם, וגם לראות תוצר משותף בסוף.

בשיחה שלי עם רוני קראוס, רכזת המנהיגות במחלקה לחינוך חברתי (והמפיקה בפועל של הפרויקט), היא מוסיפה שהפרויקט היה מיועד לבני נוער משכבה ט' ומעלה ואין הגבלה על כמות המשתתפים, כלומר כל נער או נערה שרוצים לקחת חלק בפרויקט מוזמנים להגיע ולמצוא מה מלהיב אותם, בין אם במשחק ובין אם בתפקידים הטכניים. דבר נוסף ומרגש שרוני מוסיפה, הוא שהתיאטרון הוא האמצעי ולא המטרה. מטרת הפרויקט שאורך כחודש וחצי (אינטנסיבים - לפעמים מהבוקר עד הערב, כולל סופי שבוע), היא לחבר בן הילדים וליצור הרגשה משפחתית פתוחה ותומכת.

נועה מספרת ש"בעבודה עם בני הנוער אנחנו מתמקדים בלסמוך על עצמך, על מה שאת.ה מרגיש.ה ועל האינסטינקטים שלך, שאין כזה דבר תשובה נכונה ולא נכונה ושהסוד היחיד הוא להיות קשוב.ה למה שקורה לך ולחברים שלך בכאן ועכשיו ולהעז לתפוס מקום. כלים חשובים לתיאטרון, אבל לא פחות לחיים לפי תפיסתי. לעבוד עם הקבוצה השנה הייתה השראה. יש להם.ן לב ענק ורצון אמיתי להכיר אחד את השניה ואת עצמם לעומק. הם.ן הגיעו נטולי ציניות ושיפוטיות כדי לאפשר אחד לשניה להיפתח ולצמוח בביטחון. למדתי מהם.ן כמה קל להתאהב אם את.ה רק פתוח לזה והתאהבתי לגמרי בכל אחד ואחת מהם".

אלה האנשים שליוו והנחו את התהליך השנה: דורון קרן, רוני קראוס, גיא כהן שלו מטעם "תיאטרון אלעד" הבמאי של הפרויקט, נועה אגוזי, ודנה יצחקי, מועצה אזורית חבל אילות ומרכז קהילה, שהיו הבית של הפרויקט ומי שנתנו רוח גבית,
את רשימת התודות המלאה לשותפים הרבים שהיו חלק מהדרך ניתן למצוא בתוכנייה.

 

קצת חוויות של בני הנוער

"השנה השניה בפרויקט שייקספיר הייתה חוויתית בצורה שקשה להסביר במילים.

היא נתנה לי את הבמה שהייתי זקוק לה ויותר מזה נתנה לי הזדמנות לעשות את הדבר שאני הכי אוהב בעולם ובצורה הכי מקצועית ומרימה שאפשר לדמיין, עם האפשרות להכיר חברים חדשים משכבות שונות ומקיבוצים אחרים סביב דבר אחד משותף שעושה לכולם כיף!"

- רועי ברדוגו

"החוויה שלי בפרויקט שייקספיר הייתה פשוט מדהימה, במהלכו הייתה לי היכולת להביע את עצמי להתנסות בעבודה בקבוצה ולעבוד עם בימאים  שונים. במהלך הזמן קיבלתי המון כלים בעולם המשחק, צברתי ביטחון וחברים לחיים, היה לי כל כך כיף ואני בטוחה שאבוא גם בשנה הבאה."

- שחר ברדה

"השתתפתי בפרויקט שייקספיר וזה היה משוגע.

זכיתי לעלות על במה ולהביא את עצמי בפני המשפחה והחברים ויותר מזה, הכרתי חברים שהפכו את החוויה למשהו מעבר לתיאטרון.

אני חושב שהפרויקט צריך להתפתח לעוד מקומות בארץ כדי שבני נוער יחוו דבר כזה שאי אפשר להסביר במילים".

- אורי בן יוסף

"לקחתי חלק בפרויקט שייקספיר פעמיים. לפני הפרויקט הראשון, מעולם לא הייתי על במה בסדר גודל כזה ולא נחשפתי לתיאטרון מעבר להצגות שעשיתי לעצמי בחדר. שמעתי על הפרויקט, התעניינתי ונרשמתי. פרויקט שייקספיר היה ההזדמנות שלי לעשות את מה שתמיד חלמתי לעשות, עם צוות מקצועי מאוד, הכי אוהב ומכיל שיכולתי לבקש, ועם קבוצת ילדים נהדרת. גם עכשיו, בפרויקט השני שאני משתתפת בו הרגשות זהים, אך השנה מימשתי  חלק ממה שחשבתי שישאר בגדר חלום, והוא משחק. לחיות את הבמה ולהיות מה שאני רק רוצה, וזה רק בזכות הפרויקט הראשון שפתח אותי לעולם התיאטרון והוכיח לי שגם אני יכולה ושגם לי יש מקום על הבמה, ומקום בכל הלבבות של הקבוצה המיוחדת ויוצאת הדופן שנוצרה השנה בפרויקט.

השנה צפיתי הרבה בנערות והנערים שהשתתפו בפרויקט, וראיתי קבוצה מלאה באכפתיות, חברות אמת, אהבה ללא תנאים, ופתיחות לב אחד כלפי השנייה וכל זה קרה בפרק זמן של חודש, יחד עם בידודים וקורונה ומיליון סיבוכים וכבר לכולם היו ספקות אם אכן הפרויקט ייצא לפועל. החברות שלנו ניצחה את כל הבידודים והסיבוכים בדרך ואני שמחה להיות חלק מהקבוצה המופלאה הזאת. ראיתי איך לאט לאט אבל בעצם ממש מהר, הם נפתחו על הבמה והתחילו לאהוב תיאטרון ולעוף על עצמם בגדול!

כל כך ריגש אותי לראות את הקבוצה שלי שבתחילת דרכם כבר נהנים כך, הם הזכירו לי למה התחלתי להתעסק בתיאטרון, ממש את ההתחלה, בפרויקט שייקספיר הראשון.

אני אסירת תודה לקבוצה שלי ולצוות הנהדר שניצח על הפרויקט ביד רמה - נועה, גיא, דנה, רוני ודורון. תודה לכם❤️".

- תאיר ארובס

*השתתפו בכתיבת הכתבה: דורון קרן ורוני קראוס, המחלקה לחינוך חברתי


תגובות

תגובתך התקבלה בהצלחה!