Welcome to Israel \ "קצה המדבר" גיליון ספטמבר 2022

לפני כחצי שנה פרצה מלחמה בין רוסיה לאוקראינה. מיד נרתמה המועצה, נשלחו מכתבים לישובים ולגופים שונים בחבל, על מנת לגייס כוחות לטובת קליטת הפליטים שעתידים להגיע אלינו. כתבה: גילי גדות | צילום: יערה תפארת


לשמחתנו, ההיענות הייתה גדולה! קיבלנו תשובות מגוונות והצעות לסיוע  בתחומים רבים, מאירוח זמני, ואירוח ארוך טווח ועד סיוע בארוחות צהריים ובפעילויות תרבותיות ברחבי החבל.

הקיבוצים  אילות, יטבתה, גרופית, קטורה, לוטן ויהל  קלטו משפחות. חלקן לתקופה של מספר חודשים וחלקן למחזור נוסף של בית ראשון במולדת.

פונדק יטבתה סייע  בארוחות חמות, פארק תמנע, בי"ס שדה אילת, הקיבוצים יטבתה, גרופית, קטורה נאות סמדר ואילות פתחו את שעריהם לפעילויות שונות עבורם. צוות הקונסרבטוריון העביר לילדים שיעורי מוזיקה, תיאטרון אלעד הזמין להצגה "פטר והזאב", שהייתה פתרון מושלם עבורם שכן היא מבוססת על מוזיקה ולא על טקסט בעברית. בחווה הטיפולית בגרופית הזמינו את הילדים למפגשי רכיבה במהלך הקיץ, וצוות האולפן נרתם לפתיחת מחזור נוסף. גם עובדי ומנהלי המועצה סייעו כל אחד בתחומו לקבלת תקציבים שיאפשרו את קבלת הפנים החמה, עליה ניצחו בגאון מיכל קידר וענבר טובול ממחלקת צמיחה דמוגרפית.

"אחרי קבלת הנחיות ממשרד הקליטה והסוכנות היהודית, הבנו שהדרך שלנו לקלוט את המשפחות שמגיעות היא בדרך של קליטת עולים ולא כפליטים", מסבירה לנו מיכל. "עם קליטת עולים אנחנו יודעים להתמודד, יש לנו תשתית לזה!". כאן  המקום לתת במה לתכנית הנפלאה של המועצה- "בית ראשון במולדת ".

"בית ראשון במולדת" היא תכנית קליטת עליה שמספקת מעטפת מיטבית לשנת העלייה הראשונה; דאגה לצרכים הבסיסיים לשהותם בארץ, לימודי עברית באולפן, שילוב הילדים במסגרות החינוך הפורמליות והחינוך החברתי, חיבוק חם מהקהילות בקיבוצים הקולטים, חשיפה והכוונה לשוק העבודה בארץ. 

מיכל מוסיפה: "בשגרה,מחזור של 'בית ראשון במולדת' מגיע אלינו אחת לשנה. אנחנו היינו בעיצומו של המחזור שהגיע בדצמבר 21 ונאלצנו להתארגן למחזור החדש והלא מתוכנן של יוצאי המלחמה  בחודש מאי, ולתפעל הכל במקביל.

המשפחות הגיעו מבלארוס, רוסיה ואוקראינה. כולן תחילה תחת ההגדרה 'פליטים', ובהמשך, 'עולים חדשים'. זו עליה שונה, ללא הכנה רגשית ופיזית, ללא תהליך פרידה וללא הכנה פסיכולוגית. בנוסף, המחזור הזה הגיע אלינו בסופה של שנת הלימודים כשכל המערכת מוכוונת לסוף השנה והיינו צריכים למצוא פתרון ל-9 ילדים בגילאים שונים. ילדים שהגיעו מזירת מלחמה ונקרעו מבתיהם, שזקוקים למענה מיוחד בתקופת הקיץ. שלושה מהילדים עד גיל 4 נקלטו במערכות הגיל הרך בקיבוצים. עבור השאר הוקמה מסגרת ייחודית, עם צוות שגויס לטובת המשימה. בעצם, בנינו מערכת שלמה שנותנת מענה משפחתי, ויצרנו  לילדים גשר בין תקופת הקיץ לשנת הלימודים שתתחיל בספטמבר.

בבית ספר 'מעלה שחרות' התארחנו בחודש יוני במתחם משותף להורים ולילדים. מתחם בו למדו עברית לצד פעילות חברתית ותרבותית, בילו שם את שעות הבוקר והצהרים ואכלו יחד. בחודש יולי עשינו עוד צעד בדרך להשתלבות במערך החיים בחבל, המבוגרים עברו לכיתת האולפן בלובי גלריה והילדים למסגרת בית הספר של החופש הגדול ב'נוף אדום'.

בחודש אוגוסט נערכה מסיבת הסיום של מחזור דצמבר 21 בחוות הסוסים בגרופית, הייתה שמחה וגאווה גדולה באוויר.

ההתגייסות הייתה מרשימה, קלטנו 10 משפחות, 7 מתוכן  במחזור של בית ראשון במולדת, חדווה לימדה בשתי כיתות אולפן במקביל. כולם התאמצו כדי לאפשר את זה. היה לנו צוות חינוכי מדהים, שהורכב  גם מהרבה מתנדבים ומתנדבות, ש"ש של השומר הצעיר ועידית עוגן האחת והיחידה. באופן יוצא דופן, בשל נסיבות העלייה, הצטרפה לצוות גם עובדת סוציאלית, שמלווה את המשפחות ומסייעת עם קשיים שצפים ועוד יצופו. כל זה לא היה קורה אילולא השותפות ורוח ההתנדבות שגרמו לזה לקרות, וזה המקום לומר תודה".

 

כעת, כשהמסגרת הייחודית הסתיימה, הילדים בשלבי קליטה לכוללות ונערכים לפתיחת שנת הלימודים. מתחילה ההערכות למחזור הבא של בית ראשון במולדת שיגיע בינואר. הקיבוצים משפצים את הבתים שהעולים יגורו בהם, וכל הצוות נערך לקליטת מחזור נוסף.

 

עזרה בהכנת הכתבה מיכל קידר


תגובות

תגובתך התקבלה בהצלחה!