לאתר האינטרנט של היישוב הקהילתי באר אורה

באר אורה בעין הרחפן | מאי 2017 | צילום: יואב לינדמן

הנחת אבן הפינה | 15.05.01 | "חבל אילות על ציר הזמן"

מאי 2017 | צילום: יואב לינדמן

ל"ג בעומר בבאר אורה | 14.05.17 | צילום: יואב לינדמן

מקור השם 

במקור "ביר הינדיס", בערבית: באר החושך, צלמוות, ועדת השמות הממשלתית קבעה את שמו החדש של המקום ל"באר אורה" שם המנוגד למקור בערבית.


מיקום

באר אורה הוא יישוב קהילתי בערבה בין אילות לאליפז, כ-20 קילומטרים צפונית לאילת. בצד המערבי ממוקמת מכינה קדם צבאית באר אורה , בצד המזרחי שדה התעופה ע"ש אילן ואסף רמון, דרומית ליישוב מצפור עברונה המשקיף על שמורת הטבע "עין עברונה" וממזרח על שמורת הרי אילת, במערב על חלקו הדרומי של כביש הערבה.
 

ההיסטוריה והאנשים

בשנת 1949 נקדחה באר מים על ידי אגף המים במשרד החקלאות, במקום שעד אז כונה "ביר הינדיס". הבאר שימשה כמקור המים הראשון של אילת, בטרם חוברה העיר לרשת המים הארצית.

בדצמבר 1950 הוקם בקרבת הבאר בסיס גדנ"ע. הבסיס פעל עד ראשית שנות ה- 90.
בשנת 2015 קם לתחייה בסיס הגדנ"ע הנטוש באמצעות הקמת המכינה הקדם צבאית באר אורה.

בשנת 1989 החליטה הממשלה להקים את היישוב באר אורה בסמוך לבסיס הגדנ"ע הנטוש. בשנת 2001 הוכרז רשמית על הקמת היישוב במטרה לאכלס את הערבה ולקרב תושבים ממרכז הארץ אל הנגב אשר נקבע כאזור התיישבותי מועדף.

בנובמבר 2005 נכנסו שתי המשפחות הראשונות ליישוב,2009 השלימו את שלב א' עם 25 משפחות, כיום ראשית קיץ 2017 מונה היישוב כ220 משפחות(415 ילדים,460 מבוגרים) ועוד היד נטויה, ניתן להבחין כי היישוב נמצא בתנופת צמיחה והתרחבות, בחלק הצפוני נבנים  עוד בתים, במקביל משרד השיכון והמועצה עסוקים בתכנון התב"ע הדרומית בה ישווקו בעתיד עוד כ 250 מגרשים.

היישוב בן שניים עשר שנים והנו האחרון לקום בין יישובי חבל אילות, החבל מורכב מעשרה קיבוצים בעלי מכנה משותף רחב, רובם מקיימים אורח חיים שיתופי , רובם מתחדשים אצל כולם  בא לידי ביטוי דגש חקלאות במדבר ומקורות ייצור נוספים.

באר אורה מתאפיינת בסגנון בנייה ייחודי , הייחודיות שלה מתבטאת גם בהון האנושי אשר הגיע להתיישב בה.

 בשונה משאר יישובי החבל, בבאר אורה לא היה גרעין מייסד, לא הייתה אג'נדה מגובשת ועל כן אחד האתגרים הבולטים של באר אורה הוא הצורך בהגדרה עצמית של הזהות הקהילתית, כזו שתיתן מענה לקהילה מגוונת כשלנו ועל כך אנו נותנים את הדעת רבות תוך כדי עיסוק מתמיד במציאת המכנה המשותף, לכשנמצא אותו נגדיר את זהותנו.

"לעולם אל תטילו ספק בכך שקבוצה קטנה של אזרחים מודאגים ואכפתיים יכולים לשנות את העולם וזה הדבר היחיד שאי פעם הביא לשינו". (מרגרט מיד)
 

תעסוקה ופרנסה בבאר אורה ומחוצה לה

רוב תושבי המקום עובדים באילת או בתחומים שונים במועצה המקומית, חלקם מקיימים עסקים מהבית. צפונית ליישוב נבנה שדה התעופה "רמון" אשר עתיד להיפתח לתנועה פנים ארצית ובינלאומית  בשנת 2018, השדה יהווה מוקד משמעותי לתעסוקה ופרנסה, מומלץ לבדוק דרך רשות שדות התעופה.
 

ליצירת קשר

באר אורה משרדי היישוב
08-6370247
054-8970430