דלג לתוכן העמוד

לוח המועצה

הסבר והנחיות בנושא קדחת מערב הנילוס

תיאור

קדחת מערב הנילוס (West Nile Fever) היא מחלה הנגרמת על ידי נגיף קדחת מערב הנילוס, ומועברת לבני אדם ולבעלי חיים שונים במהלך ארוחת דם של נקבות יתושים, שניזונו קודם לכן מעופות נגועים. העברת הנגיף נעשית על ידי עקיצות של יתושות, הנוהגות להטיל את ביציהן במקווי מים עומדים. גם כמות קטנה של מים מספיקה להתפתחות יתושים בכמות גדולה. לא קיים כיום חיסון נגד קדחת מערב הנילוס ולכן קיימת חשיבות רבה להימנעות מעקיצות יתושים. לחצו כאן לפירוט נוסף על המחלה באתר משרד הבריאות.

בשבועות האחרונים ישנה עליה ניכרת בהיקף התחלואה באנשים. עד לתאריך 16.08.18 אובחנו 57 חולים בקמ"ה בישראל, מתוכם 20 משוערים. עליה משמעותית נצפתה גם במספר מקרי תחלואה בבעלי חיים בהשוואה לשנים האחרונות.
לאור כל האמור הוצאו הנחיות/דרישות לפעולת למניעה ממשרד הבריאות וממשרד לאיכות הסביבה לראשי הרשיות לפעול בתוקף ובחומרה בנושא. המועצה התחילה בפעולות אכיפה וניטורים רחבים בכל המקומות שלגביהם יש סבירות גבוה לדגירה מסיבית של יתושים. לא יינתנו התראות אלא קנסות. האחריות למניעה הינה של הישובים ומנהלי הענפים/עסקים, באם הישוב לא יטפל נדאג לביצוע העבודה על ידי קבלן חיצוני והישוב/העסק יחויב במלוא הסכום.
בתחום הפרט, בבית או בחצר, על התושב לפעול על ידי נקיטת הפעולות הבאות:

  • יש לרוקן /להחליף מים באגרטלי פרחים, תחתיות לעציצים, כיסוי בריכות שחיה, צמיגים ישנים, חביות, דליים, כלי שתייה לחיות מחמד ומיכלים אחרים לפחות פעם בשבוע.
  • במקרים רבים איננו מודעים לקיום מקורות מים קטנים בשטחנו ולכן יש לחפש מקורות כאלה כגון מיכלים, ופסולת גם במקומות נסתרים כגון סבך צמחייה מרתפים, גגות, מזגנים ועוד.
  • יש לדאוג לנוכחות דגים בבריכות נוי.
  • יש לנקות ולרוקן מרזבים.
  • יש לסלק מהסביבה חפצים ישנים שאין בהם שימוש ויכולים לצבור בתוכם מים.
  • ביצוע השקיה מבוקרת על מנת למנוע הצטברות של מקור מים.
  • חשוב ליידע את הרשות המקומית על קיום מפגעי מים ומפגעי יתושים בשטחים ציבוריים, על מנת שהרשות תפעל לסילוקם.

לחצו כאן להוראות התגוננות ושימוש באמצעים לדחיית היתושה על פי משרד הבריאות

ניתן לפנות בכל שאלה ו/או בעיה מקצועית לדורון אלפסי בטל': 053-2291025 או ליעקב מנשה בטל': 054-9799135.

פרטים
תאריך פרסום 14/09/2018
שם המפרסם דורון אלפסי ויעקב מנשה - אגף התברואה במועצה
טלפון
מייל

קישור ישיר למודעה