דלג לתוכן העמוד

לוח תרבות

"לצלם מיתוס": תערוכת פורטרטים מופלאה של וותיקי יטבתה

תיאור

לקראת חגיגות ה-60 ליטבתה, חזר הצלם עדו לביא, בן הקיבוץ, לצלם את גיבורי ילדותו שלצדם גדל, אלו שהקימו את הקיבוץ יש מאין, לשאול שאלות ולהנציח אותם בצילום. הידע המקצועי, שצבר ב-25 שנות עבודה בתחום צילום האופנה, ואהבת האדם שהובילה אותו לעסוק היום גם בפוטותרפיה, באים לידי ביטוי באיכותה המקצועית והאנושית של תערוכה מרגשת ומיוחדת במינה.

מוזמנים לבקר בתערוכה המופלאה, המוצגת בלובי-גלריה בימי ראשון עד חמישי משעה 8:00 עד 15:00. רצוי לתאם מראש עם מיכאל שריקי, מנהל הלובי-גלריה, בטלפון 052-9241986. 

נעמי שיזף

פיץ (יוסף שגיא)

מתוך התערוכה:
עם השנים בניתי לי בית בבנימינה, אבל עד היום, כששואלים אותי מאיפה אני, אז אני אומר "אני גר בבנימינה אבל במקור אני מיטבתה" -  שידעו כולם כי שם מכורתי. 

השנים האחרונות מעוררות בי שאלות רבות על הילדות, החינוך המשותף, הקיבוץ, בקיצור - כל מה שטומן בחובו השם הזה "יטבתה". אני שייך לדור "הנסיכים", בני מגל וחרב שהקימו את המקום הזה, בזיעת אפם הקימו אותו. הם צירפו אליהם מעגלים מעגלים של גרעינים ואנשים, שממשיכים את יטבתה.

כבר זמן מה שאני מסתובב עם התחושה שראוי לתת להם, לבני גרעין מגל וחרב (והלל וטוביה כמובן) שימת לב מחודשת, הגיל והשנים מותירות אותם אט אט במקום שקט וצנוע יותר. בסדרת הצילומים הזאת רציתי לתת להם את תשומת הלב והכבוד הראויים. היה שם ועדיין יש המון חזון, אמונה, אידיאולוגיה, חדשנות ורגישות. האנשים האלו הם תבנית נוף מולדתי האנושית, היה לי חשוב לצלם אותם במקום בו הכל התחיל, ומצד שני - שלא יראו זאת בצילום, להתרכז רק בהם! 

היומיים בהם נערכו הצילומים היו בשבילי חוויה עוצמתית ומרגשת. דיברנו, צחקנו, בכינו. בשבילי זה היה מסע לצלם את המיתוס שנקרא "גרעין מגל וחרב". 

גדלתי בצל המיתוס הזה, שתיתי ואכלתי מצילו ורציתי, ולו במעט, להחזיר לכם  - חברי מגל וחרב (והלל וטוביה) את הכבוד והמקום הראוי לכם. מצטער שלא זכיתי לצלם את אלו שהלכו מאתנו, ומודה מקרב לב לכולכם שהגעתם והצטלמתם. זה לא מובן מאליו עבורי - תודה לכולכם.

-- עדו לביא

פרטים
תאריך פרסום 12/04/2018
שם המפרסם אילת קריספין - רכזת תרבות
טלפון
מייל Tarbut@ardomnet.co.il

קישור ישיר למודעה