דלג לתוכן העמוד

לוח חינוך והשכלה

עבודות חקר מצטיינות במדעי כדור הארץ לתלמידי "מעלה שחרות"

תיאור

בתחרות לעבודות חקר מצטיינות במדעי כדה"א על שם אהרן ויינטראוב זכו שני תלמידי בית ספר מעלה שחרות: הלל להב מקיבוץ סמר זכה במקום הראשון, ומתן ירקוני מקיבוץ יטבתה זכה במקום שלישי. בשבוע שעבר הם נסעו למכון וייצמן השתתפו בטקס הענקת פרסים.

עבודתו של הלל עוסקת בהיבטים הגאולוגים והארכיאולוגים של הזהב בדרום ישראל. העבודה מתעמקת בשלושה מקומות עיקרים בהם עולה חשד להימצאות של זהב: הראשון - הר ידידיה שבהרי אילת הממוקם כשלושה וחצי ק"מ מצפון-מערב לאילת. הזהב באתר הזה נמצא בסלעים המגמטים ובסלעים המותמרים. האתר השני נמצא בנחל חיון. הזהב הנמצא בקונגלומרט המופיע באתר, שמקור החלוקים והגרגרים בו מהרי אדום (סלעים מגמטים ומותמרים). האתר האחרון הוא אתר הכרייה העתיק וואדי טאווחין המצוי בהרי אילת. אתר זה חשוד כאתר כרייה עתיק מימי האימפריה המוסלמית.

במהלך העבודה הציג הלל את הממצאים השונים, את האפשרויות השונות, וכמו כן את המסקנה הסופית שלו. הלל נעזר במאמרים קודמים, באתרי אינטרנט בנושא, בעבודת שדה, בעבודה במעבדה, ובמיפוי וזיהוי סלעים בשטח.

מטרת כתיבת העבודה הייתה ריכוז של חומרים יחד עם מחקר על האתרים הללו. לאורך כתיבת העבודה הועלו שאלות רבות כגון: מדוע לא נעשתה עד היום בדיקה מקיפה בנושא זה? האם האתר הזה מחביא ממצאים נוספים? מי עומד מאחורי אותם גורמים שבדקו את האתרים? האם כלכלי לכרות אותו?... רוב השאלות שנשאלו לאורך העבודה נותרו ללא תשובה. חלקן נפתרו אולם יצרו מיד לאחר מכן שאלות חדשות.

הלל מרצה על עבודתו במכון ויצמן

מתן מציג במכון ויצמן

מתן חקר את "אפקטיביות השימוש במיניפלקטים כעזר הדרכת מטיילים בשטח"

העבודה עוסקת בבדיקת רמת האפקטיביות של השימוש במיניפלקטים כעזרי הדרכה בטיולי שטח והדרכת נושא השיטפונות. מיניפלקטים הם עזר הדרכה שנועד להנגשת מידע מקצועי-מדעי לציבור המטיילים בארץ על ידי מדריכים או באופן עצמאי. הם פשוטים ומובנים ויכולים להוות בסיס ידע לקהל מטיילים רחב. המיניפלקטים עשויים מבריסטולים קשיחים ועמידים בגודל A4 ו- A3, כאשר צד אחד מיועד למודרכים הצופים וצד אחד מיועד למדריך.

במהלך העבודה מתן פיתח סדרת מיניפלקטים המציגים את השלבים השונים בהיווצרות שיטפון.

מתן ירקוני: "הנושא הכללי אותו הציע חנן למיניפלקטים אותם פיתחתי היה נושא המים במדבר, ומתוך נושא זה המכיל בתוכו נושאים רבים, בחרנו להתמקד בנושא השיטפונות עקב היותו נושא מעניין ומסקרן שכולל בתוכו נושאים נוספים כמו גשם במדבר, הגורמים המכתיבים את עצמת השיטפון, מאפייני אגן הניקוז ועוד. כמו כן, נושא השיטפונות משך אותי מאוד שכן, בתור נער שגדל במדבר, שיטפון הוא אחד האירועים המרגשים ביותר שחוויתי. במהלך העבודה אפילו הצטרפתי לחנן ואביתר שאול (הגדול ממני בשנה) שנסעו לצפות ולתעד שיטפון בנחל יעלון. שיטפון זה נתן לי פתיחה טובה לתחילת פרויקט ייצור המיניפלקטים.

על נושא העבודה החלטתי בעזרת חנן גינת, שהיה מורה שלי במגמת מדעי כדור הארץ, וכן, בעזרת קרן ספיר, שעובדת במרכז המדע ים המלח והערבה ואחראית על פרויקט המיניפלקטים של מרכז המדע. תחילה, קרן, שידעה על יכולות הציור שלי, ביקשה עזרה בשרטוט של בארות שרשרת למיניפלקט של מלחת עברונה. בעקבות ההצלחה של מיניפלקט זה והעובדה שרכז המדע ים המלח והערבה היה בעיצומו של פרויקט המיניפלקטים, חנן וקרן הציעו לי לייצר מיניפלקטים בנושא שאבחר, ובעקבות זאת, לעשות עבודה שבודקת את יעילותם. נושא זה עניין אותי כיוון שטיולים והדרכה הם חלק חשוב בחיי.

ברצוני להודות למנחה העבודה שלי, חנן, אשר ליווה והוביל אותי בעשיית העבודה, וממנו למדתי המון, על מסירות, השקעה, רצינות, וכמובן על נושאי העבודה כחלק מתחום ההדרכה. העבודה בהנחייתו של חנן הייתה זכות גדולה עבורי. תודה נוספת לקרן ספיר על הליווי הצמוד והתומך במהלך כתיבת העבודה. בנוסף, אודה ליוני שטרן, ירון פינצי, אריה בר, נעמה פישר (מנהלת ביס"ש אילת) ונוספים על העזרה הרבה בראיונות ובמסירת חומרים, לצורך עיבודם ושילובם בעבודה. אודה גם לעובדי סטודיו יטבתה שבזכותם עיצוב המיניפלקטים התאפשר וכמובן לכל המדריכים ומטיילים שלקחו חלק בניסוי."