דלג לתוכן העמוד

לוח חינוך והשכלה

"ומהרריה תחצוב נחושת" - סיכום כנס תמנע השלישי - 11-12 ביולי 2018

תיאור

בתאריכים 11-12 ביולי 2018 נערך כנס מחקרי תמנע השלישי - "ומהרריה תחצוב נחושת" (דברים ח':ט').

בכנס צויין פרסום הספר Mining for Ancient Copper העוסק בנחושת בעולם העתיק, והמכנס מאמרים בעקבות הכנס הבין לאומי בשם זה שנערך בתמנע בשנת 2013.

הכנס החל בסיור באתרי החפירות החדשות בפארק. את הסיור הוביל פרופסור ארז בן יוסף העומד בראש משלחת של אוניברסיטת תך אביב, והשתתפו בו כ-40 משתתפים. הסיור התמקד בחידושי המחקר באתר מכרות קדום בסמוך לאתר המרכבות וב'גבעת העבדים' - אתר הפקת הנחושת המרכזי מן המאה העשירית לפנה"ס - ימי הממלכה המאוחדת של דוד ושלמה בירושלים.

ביום השני של הכנס התקיימו ארבעה מושבי הרצאות באולם האזורי של חבל אילות מול כמאה משתתפים אשר שמעו הרצאות על חידושי המחקר בתמנע, בערבה ובנושאים נוספים. 

מושב ראשון: המהפכה במחקרי תמנע והחזרה לתקופת המקרא
מושבים שני ושלישי: חידושים במחקרי הערבה ואזורים סמוכים (מטלורגיה קדומה וחברה)
מושב רביעי: גיאולוגיה, תיירות, והנגשת הידע ממחקר לתיירות

בין הנושאים המרכזים והחידושים הרבים שהוצגו בכנס:

 • במשך כ-500 שנים התקיימה ברציפות כרייה והפקה של נחושת בבקעה, מהמאה ה-14  ועד למאה ה-9 לפנה"ס, על ידי האוכלוסיה המדברית המקומית. בשלב הראשון של התקופה, עד למחצית המאה ה 12 לפנה"ס, במעורבות ובנוכחות של האימפריה המצרית. בהמשך, אותם אנשי המדבר - שבטים מקומיים, התגבשו לכדי ממלכה נוודית שמרכזה בפינאן (פונון המקראית במזרח הערבה מול עין יהב) - ממלכת אדום המוכרת לנו מהמקרא, אשר חלשה על כל הערבה , דרום עבר הירדן ודרום הנגב.
   
 • המחקר הרב תחומי הנערך מזה 7 שנים על ידי אוניברסיטת תל אביב ושותפים נוספים  בתמנע, מעלה עדויות וממצאים המאפשרים  לימוד מפורט של החברה האדומית והתגבשותה, של הטכנולוגיה המורכבת של הפקת הנחושת, הכלכלה, התזונה, הביגוד, והיבטים נוספים של החיים במרחב.
   
 • אנו למדים על קשרי מסחר ותרבות עם המרחב, מדרום מזרח - צפון ערב, מצפון - יהודה ופלשת, וממערב - עד יוון.
   
 • בהרצאות השונות הוצגו עדויות וממצאים רבים, תובנות ומסקנות טכנולוגיות, תרבותיות והיסטוריות.
   
 • נחשפו שיטות מחקר חדשניות המופעלות במחקר בתמנע ומאפשרות לנו "לחדור" אל הנסתר מעין מתחת לפני הקרקע, "לדובב" ממצאים ושרידים, לתעד את חרותות הסלע ועוד.
   
 • הוצגו חידושי המחקר באתרים נוספים בערבה - המצודה מעל יטבתה, עין חצבה, ומכרות הנחושת בנחל עמרם. הוצגו גם חידושים בחקר תעשיית הברזל בתקופת המקרא מתל שרע שבמערב הנגב.
   
 • הרצאתו של עזרא כהן, מייסד בית ספר שדה אילת, החזירה אותנו לימים של ראשית המחקר בתמנע. במושב האחרון נחשפנו לעדויות טריות ממעבה האדמה - התזוזה האופקית של העתק ים המלח בערבה בה אנו חיים, ולמודל חדש להבנת התהליכים שהביאו ליצירת מרבצי הנחושת ביחידות הסלע בתמנע ובערבה.
   
 • הכנס הסתיים בהתייחסות לנושא של הנגשת התכנים וידע המדעי לקהל, הדרכים להמחיש ולהסביר את הנושאים המגוונים והמורכבים, ולחשיבותה של תמנע, כפי שנאמר בסיכום הכנס:
  השילוב הייחודי של התופעות הגיאולוגיות והממצא הארכיאולוגי, על רקע נוף קדומים מרהיב, מביא את תמנע למעמד של "האתר להבנת המכלול השלם של סיפור הנחושת והאדם" על חשיבותו הרבה למורשת האנושית. בשטח - מחשופי סלע, אתרי עתיקות, וגם טבע ונוף, צומח ובע"ח. בידינו - ממצאים ארכיאולוגים, וידע רב מתחומי מחקר ודעת שונים ומגוונים. הטכנולוגיה המודרנית מציעה לנו כלים ואמצעים מגוונים להמחשה הדמיה והדרכה. האתגר הניצב בפנינו הוא כיצד להביא את עולם התוכן העשיר והיחודי הטמון בתמנע אל הקהל, במבואה החדשה ובאתרים בשטח הפארק.

תמונה

תמונה המצורפת למודעה מס 881