דלג לתוכן העמוד

לוח סביבה

התפתחויות מעניינות בפרויקט פיתוח טכנולוגיות מנותקות רשת בחבל אילות

תיאור

החברה לאנרגיה מתחדשת אילת-אילות, בתמיכת המועצה האזורית, מקדמים יחד פרויקט מרתק לפיתוח טכנולוגי במזרח אפריקה.

אילת-אילות הקימה לפני כ-4 שנים את הכפר להדגמת טכנולוגיות מנותקות רשת בקיבוץ קטורה. הכפר, שחלקכם וודאי ביקר בו, מציג טכנולוגיות ישראליות שבעזרתן ניתן להתגבר על הקשיים הקיומיים שבחיים ללא חיבור לחשמל, מים או ביוב.

כ-2 מיליארד אנשים ברחבי העולם חיים ללא חיבור לתשתיות בסיסיות ולמצב זה יש השלכות הרסניות על בריאותם ואיכות חייהם, לא רק באפריקה, אלא גם בהודו, דרום אמריקה ובכל רחבי הגלובוס. הכפר נוסד על מנת לשמש כפלטפורמה לחברות טכנולוגיה ישראליות, המפתחות טכנולוגיות רלוונטיות לעולם מנותק הרשת, בה יוכלו לנסות את הטכנולוגיה בתנאים המדמים תנאי אמת ובעיקר לחשוף אותה לגורמים רלוונטיים כגון לקוחות קצה, ארגוני סיוע וגופי מימון.

בשבוע שעבר (5.12.17) ביקרה באילת-אילות משלחת מטעם ארגון Power Africa, שהגיעה לארץ כדי לחתום על הסכם מול ממשלת ישראל. ההסכם נחתם בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הכלכלה אלי כהן, שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן, מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר, ראש מיזם Power Africa אנדרו הרשקוביץ, שגרירי מדינות אפריקה בישראל ונציגי ממשל בישראל.

לאחר החתימה על ההסכם נסעה המשלחת מירושלים לחבל אילות לסייר בכפר ההדגמה בקטורה ולמפגש במשרדי אילת-אילות.

המשמעות של המפגש היא גדולה גם מבחינת החשיפה לעולם של הפעילות הרחבה הנעשית בחבל אילות וגם מבחינת אחד היעדים הבאים של החברה לאנרגיה מתחדשת אילת-אילות - הקמת מרכז פיתוח טכנולוגיות מנותקות רשת בערבה, שיעסיק עד 10 מפתחים, שיפתחו טכנולוגיות משפרות חיים בתחום האנרגיה, מים ומזון למדינות מתפתחות, כשמזרח אפריקה יהיה השוק אליו מכוונים בשלב הראשון. פרויקט כזה כולל בתוכו הדרכות והטמעה באפריקה לצורך התאמה תרבותית ואם תהיה הצלחה - מכירות במנגנונים המקומיים.

יד המקרה הביאה לכך שבשבוע שקדם למפגש זה, שהתה דורית בנט, מנכלי"ת אילת-אילות במזרח אפריקה (קניה וטנזניה) לצורך חיפוש שותפים עסקיים, אתרי הדגמה ואפיקי השקעות לפרויקט זה. בשלב זה המיקוד של הפרויקט הוא בהבנת השוק, פתיחתו וגיוס כסף בינלאומי ראשון להשקעה בתשתיות.

במהלך הסיור בנט ראתה דוגמאות רבות לקשיים היומיומיים שחווים המקומיים: מחסור חמור במים נקיים, העדר פתרונות בישול שלא על פחמים, תוצר חקלאי דל, מחסור בתשתיות חשמל, קירו/חימום ועוד. אתגרים אלה מהווים פוטנציאל גדול לפעולה באזור של מזרח אפריקה. בישראל קיימים מיזמים טכנולוגים שיודעים לתת מענה לבעיות האזור וכן יכולים גם לפתור בעיות שהמענה עבורן עדיין לא קיים.

במסגרת הביקור של Power Africa קיבלנו הזדמנות להציג, לאחד מהארגונים הבינלאומיים החשובים ביותר, את המסקנות שדורית בנט למדה במהלך ביקורה במזרח אפריקה - שכבר היום, אילת-אילות מכירה מיזמים וטכנולוגיות ישראליות שמסוגלים לתת פתרונות, לבעיות הדחופות והמהותיות ביותר, שמלוות את חיי היום יום הקשים במזרח אפריקה.

תמונה

תמונה המצורפת למודעה מס 506
פרטים
תאריך פרסום 12/12/2017
שם המפרסם החברה לאנרגיה מתחדשת אילת-אילות
טלפון
מייל info@eilateilot.org

קישור ישיר למודעה