אנו מקיימים קורסים אקדמיים חווייתיים בתחום של אנרגיה נקייה, טכנולוגיות מנותקות רשת וקלינטק, המתקיימים בערבה כסמינר מרוכז של 5 ימים. אוניברסיטת בן גוריון, העברית, ת"א, מכללת אפקה והטכניון אישרו הענקת קרדיט אקדמי - 3 נקודות זכות לקורסים, הישג שאנו גאים בו מאוד!

סיורים

סדנאות למידה

הרצאות

הקורסים מתמקדים במספר נושאים מרכזיים, כאשר התכנים עוברים התאמה בשיתוף עם האוניברסיטאות:

  • אנרגיה מתחדשת
  • אנרגיה מתחדשת בעולם מנותק רשת
  • פיתוח בר קיימא
  • ביטחון תזונתי (Food Security)
  • מים ואנרגיה

בנוסף, מתוכננים קורסים לסטודנטים מהמחלקות הבאות: מדיניות ציבורית, הנדסה, גיאוגרפיה וסביבה, ניהול משאבי טבע וסביבה ותיירות.

 

היתרונות בקיום הקורסים בערבה

במערך האזורי המקומי שלנו כבר נוצרה האקוסיסטמה לקידום חדשנות במהלך העשור האחרון: הקמת שדות סולאריים, הקמת וניהול המנבטה, קיומה של קרן הון סיכון 'הון הטבע', מרכז אימות, שדה הניסויים וכפר ההדגמה לטכנולוגיות מנותקות רשת. מרכז ההכשרות שלנו פועל בשיתוף עם כל הגופים, ומשלב למידה Hands-on, סיורים וסדנאות, מתוך גישה המאמינה בהוצאת הסטודנטים כמה שיותר אל מחוץ לכיתה, ולמידה המבוססת על חוויה והיכרות עם השטח. לא רק תיאוריות הנלמדות על הלוח.

 

האתגר

אנו נתקלים באתגרים רבים בפיתוח אנרגיה מתחדשת בארץ, וספציפית פיתוח בתחום הטכנולוגי מנותק הרשת – החל בחוסר מודעות וכלה בקשיים טכנולוגיים ותרבותיים, אשר צריך לגשר עליהם בכדי לפרוץ לשוק הגדל של מדינות מתפתחות ואזורים מנותקי רשת. אנו חושבים שקורסים מסוג זה יסייעו ליצור מודעות ולצלול פנימה לתחום של פתרונות מנותקי רשת דרך האתגרים ההנדסיים, התפעוליים, הטכנולוגיים והסוציאליים, שנדרשים לפיתוח בר קיימא המכבד את התושבים במדינות היעד.

ישנה חשיבות רבה בחשיפת הדור הבא של היזמים הצעירים בישראל לתחום האנרגיה הנקייה. בכך אנו מרחיבים הן את אופקיהם של הסטודנטים והן את פוטנציאל היזמות בתחום לאחר סיום הלימודים. ברמה המקומית של חשיפת צעירים אלו לאורח החיים המיוחד בערבה, אנו מקווים כי לפחות כמה מהם יחליטו לחזור לכאן עם משפחותיהם כבוגרים. לחצו כאן למידע נוסף על הקורסים.

 

תכניות לימוד

תכניות אלה מיועדות למורים בי"ס, המעוניינים להעשיר את התלמידים בנושאי אנרגיה מתחדשת כחלק מלימודי המדעים הקיימים. כל התכניות מותאמות לסטנדרטים של משרד החינוך בתחום המדעים ותפקידם להעשיר את החומר הקיים באופן הידידותי והברור ביותר. התכניות הועברו לראשונה בשנת הלימודים תשע"א בבי"ס מצפה ים באילת ובבי"ס מעלה שחרות בחבל אילות בליווי הפיקוח של משרד החינוך מחוז דרום, אשר נתן את ברכתו לתכנית כהעשרה לביה"ס. התכניות כולן בנויות על העצמת חווית הלימוד דרך יצירת עניין, הבנת עקרונות ויישומם וכמובן קישור בין התלמידים, הידע הנלמד והעולם האמיתי הסובב אותם, בכל הנוגע לאנרגיה בת קיימא ע"י פעילויות מעניינות ומרתקות.

התכניות נכתבו ע"י צוות מורים מקומי מאילת ומאילות בהנחיה מקצועית של ד"ר אלי קלמנזון, אדווה אשל ורחל גלובמן. תכנית ייחודית נכתבה לכיתות ט' ע"י תמר פישל כחלק מעבודת המאסטר שלה במכון הערבה ואונ' בן גוריון בהנחיית ד"ר חנן גינת וד"ר אורית בן צבי אסרף. לחצו כאן למידע נוסף על תכניות הלימוד.