לאתר האינטרנט של תיאטרון אלעד
לדף הפייסבוק של תיאטרון אלעד

תיאטרון אלעד הוקם על ידי בעז דן ודנה יצחקי לזכרו של אלעד דן ז"ל, אחיו הבכור של בעז.
דן, יליד קיבוץ אילות, הכיר מקרוב את הפוטנציאל הקיים באילת-אילות. לאחר לימודי משחק בסמינר הקיבוצים עבד בתחום ושיחק בתיאטראות המובילים.
דנה יצחקי, אשר שיחקה בקאמרי באותה תקופה, שמעה מבעז רבות על ההזדמנות הקיימת בדרום והשניים החליטו לעשות מעשה - להקים תיאטרון.
הם פנו למועצה אזורית חבל אילות ולעיריית אילת, שאימצו את היוזמה ומיד החלו לתמוך כספית.
בתום שנת הפעילות ראשונה, בה התיאטרון הפיק ארבע הצגות שבוימו על ידי במאים שונים, החליטו השניים לשנות כיוון ולהקים קבוצה יוצרת בדרום. לצורך כך פנו לשי פיטובסקי, יוצר ייחודי בתיאטרון הישראלי, שעבר לגור באזור כדי לפתח יחד איתם את התיאטרון.

מופע פלייבק במסגרת סמינר נקלטים בחבל

מתוך ההצגה "ירמה לאור ירח"

ניהול אמנותי

תיאטרון אלעד מורכב מקבוצה של שחקנים מהבימה והקאמרי שעזבו קריירות מצליחות ועברו להתגורר בדרום. את הקבוצה מנהיג אמנותית שי פיטובסקי, במאי מוערך, מחזאי ומעבד, אשר ניהל את קבוצת הצעירים של הבימה במשך שבע שנים (2008-2015) ונחל הצלחה גדולה. פיטובסקי ידוע בסגנונו האמנותי הייחודי שנובע מתוך עבודת מעבדה מעמיקה עם שחקנים קבועים לאורך שנים. בין יצירותיו שמציגות בארץ ובעולם: "ארץ חדשה", "התקלה", "החוטם", "השבועה", "ביאטריצ'ה", "חמור שכולו תכלת", לא אשנא" ועוד.
בנוסף, התיאטרון מלווה אמנותית ומקצועית ע"י עודד קוטלר, איציק ויינגרטן ואילן רונן.


מטרות

פיטובסקי וחברי הקבוצה ירדו דרומה מתוך שליחות ואמונה שיצירה תיאטרונית, איכותית צריכה להתקיים בכל הארץ במידה שווה וכמו כן כדי למצוא שפה תיאטרונית ייחודית שנובעת מתוך העבודה בחבל ארץ מרוחק כל כך מהמרכז ההומה.
בכל שנה יוצרת הקבוצה שתי הצגות מקור, תוכניות מנויים לילדים ולמבוגרים, תיאטרון פלייבק (מופע אימפרוביזציה ע"פ סיפורים מהקהל) וערבי שירה - "פואטרי סלאם".

חזון אמנותי

"הרוצה להחכים ידרים"  (חז"ל)

לפני כשנתיים עברנו לכאן עם המשפחות שלנו. עזבנו את ההורים, החברים, את ת"א, את התיאטראות, את הבניינים, את התפקידים, את החוזים את הפקקים ואת התחרות.

הרגשנו שאנחנו כיוצרים צריכים לברוא את עצמנו מחדש. אולי זה שיגעון, אולי משבר גיל 40, אולי הפחד מקיבעון... הרגשנו שדרוש לנו שינוי - ביצירה, בחיים, בנוף.

ואכן השמיים נפתחו ואמרו לנו קדימה, הגעתם לכאן - עכשיו תעשו!

הגענו למקום מיוחד. אין עוד מקום כזה בארץ שמפגיש בין המדבר והים, שנושק לעוד שתי מדינות, מקום שנמצא בקצה, שמרגיש כמו חו"ל, שמאפשר לשאול את עצמנו שאלות גדולות על החיים, על האדם ועל הטבע בכלל.    

אנחנו מנסים ליצור קשר אמיתי עם הקהל שלנו, לגעת לו בלב ובמקומות החשוכים והמוארים של נפשו. לשאול באמת שאלות חשובות על חיינו, על מערכות היחסים שלנו, על הקשר שלנו עם הסביבה הפנימית והחיצונית, על החיים שלנו ועל המוות. ההצגות שלנו לא מתחילות כשעולה האור ולא מסתיימות כשהוא ירד, השחקנים לא ממהרים להסעה כי אין הסעה! אנחנו יוצרים בבית, והבית שלנו הוא התיאטרון! אנחנו מזמינים את הקהל אלינו "הביתה", אל המקום שבו שואלים את השאלות החשובות בחיים! אנחנו מזמינים אותו לצאת איתנו למסע לעולם חד פעמי – זה יכול להיות עולם עכשווי, עתיק, מסוגנן, מופשט... לא משנה... אנחנו מוכרים כרטיס לעולם חד פעמי - כזה שלא נמצא על המסך בסלון ולא על מסך הסמארטפון.  עולם כזה שאף אלמנט לא מקבל תפקיד משני, לא הפנס ולא הבגד.  

אנחנו יוצאים מקופסת התיאטרון. אנחנו יוצרים בתוך הסביבה. במדבר, בחופי הים, בנמל, בחדרי מלון... תיאטרון כחוויה כוללת, שבו הקהל ערני דרוך ושותף מלא לחוויה. 

במקום הזה שעוברות בו מיליוני ציפורים בדרכם ליבשת חדשה ומיליוני אנשים בדרכם לחופש, ראוי שבמקום הזה יהיה תיאטרון איכותי, מקום שבו עוצרים לרגע וצופים יחד, בעצמנו.