לאתר האינטרנט של המחנות העולים
לדף הפייסבוק של מחנה ערבה דרומית
לדף הפייסבוק של מחנה באר אורה

ספר החוגים - מחנה ערבה דרומית - הירשמו עכשיו!
90 שנות בוגרי ובוגרות המחנות העולים

המחנות העולים הוקמה בשנת 1926 בתל אביב והייתה לתנועת הנוער הלומד הראשונה שיוסדה בארץ ישראל. מייסדי התנועה היו מספר נערים ונערות, בכיתה יא' מהגימנסיה העברית הרצליה בתל-אביב, אשר חשו בריקנות חיי העיר. הם חיפשו אחר דרך חדשה לעשייה חברתית, לחלוציות ולהגשמת ערכי הציונות בארץ ישראל ("הציונות של העושים").

התנועה גדלה מאוד בשנים האחרונות ופועלת בכ -45 מחנות (סניפים). ביניהם מחנות חדשים רבים שהוקמו בעשור האחרון בפריפריה הגאוגרפית והחברתית של ישראל).

לאחר משבר קשה, שהגיע לשיאו בשנות התשעים, עברה התנועה תהליך התחדשות. במרכז התהליך עמד חידוש ההגשמה החלוצית, הקמת קבוצות הבחירה של המחנות העולים (תנועת הבוגרים) בה חברים היום מאות בוגרים בעשרות קבוצות, קומונות וקיבוצי מחנכים. בנוסף, מפעילים הבוגרים שורה של מפעלים חינוכיים שמטרתם חינוך חלוצי וצמצום פערים כמו מועדוניות לילדים ולנוער בסיכון, מרכזי למידה, מסעות לפולין ועוד...

בכל שנותיה של התנועה, חניכיה רואים עצמם כמי שמחויבים לבנייתה של חברת מופת ולכן העמידו עצמם בצמתים החשובים של הציונות ומדינת ישראל. זאת למשל בהתיישבות (הקמה והשלמה של 42 קיבוצים בעיקר בגבולותיה של הארץ...), בביטחון (עמידה על גיוס נוער לומד לפלמ"ח וגיוס ההכשרה הראשונה מקרב הנוער הלומד, גיוס קרבי של נשים לצבא...), ובשנים האחרונות בעיקר בלקיחת אחריות על חינוך הנוער ושינוי פני החברה בכלים חינוכיים. לאורך ההיסטוריה הציונית מימי היישוב ועד ימינו בוחרים חניכי ומדריכי המחנות העולים להוביל את חינוך הנוער ולעודדו לעשייה חלוצית ולהעמיס על כתפיו את האחריות על בנייתה של החברה הישראלית.

 

לחצו על התמונה להוספת חומרים לציר הזמן של חבל אילות:

 

ליצירת קשר

רותם פורמן
רכזת הפעילות בחבל אילות
054-2133131