לאתר האינטרנט של נאות סמדר
 

מקור השם

נאות, בזיקה לנווה המדבר וסמדר, בזיקה לפרי הגפן שבמקום  "נשכימה לכרמים נראה אם פרחה הגפן פִּתח הסמדר הנצו הרמונים…" (שיר השירים ז', יג). בשנת 2001 השם הוסב משיזפון לנאות סמדר.  


מיקום

קיבוץ נאות סמדר שוכן בגב ההר בנגב הדרומי, כ-70 ק"מ צפונית לאילת. 60 ק"מ מאילת, 80 ק"מ ממצפה רמון, 180 ק"מ מבאר שבע.

 

ההיסטוריה והאנשים

הקיבוץ הוקם על ידי קבוצת חברים מירושלים שעזבו את העיר בשנת 1989 והתיישבו בנגב על מנת להקים קהילה לומדת שבה ייבחנו בפועל שאלות שעולות למראה הניכור ההולך וגובר בין בני אדם, הבורות של האדם ביחס לעצמו, מאבקי הכוח ואי שביעות הרצון בחיי הפרט, הנטייה של אדם לחיות סביב עצמו בנפרד וכנגד אחרים. השאלה אם ניתן לפרוץ את המעגל הסגור של חיים כאלה הנחתה אותנו מאז בואנו לנאות סמדר במסע גילויים מרתק של מחקר והתבוננות, והיא נבחנת כאן מדי יום בחיים המשותפים ובעשייה המשותפת. עם השנים נוכחנו בעוצמתה של השאלה הזאת ובהיותה מקור של צמיחה וחיוניות בחיי הפרט והכלל. נוכחנו שהתבוננות של אדם בעצמו, בתגובותיו, תוך כדי עשייה עם אחרים היא המפתח ללימוד עצמו, לשיתוף פעולה ולהרמוניה עם הסביבה. כיום חיים בנאות סמדר כתשעים חברים (בעלי משפחות ורווקים), כשבעים ילדים ובני נוער וכן מתנדבים בני כל הגילים מהארץ ומחו"ל, השוהים במקום לתקופות קצרות וארוכות ומוצאים בו פתח למבט רענן ועצמאי על חייהם.

תעסוקה ופרנסה בנאות סמדר

ענפי המשק העיקריים הם מטע תמרים אורגני, חקלאות אורגנית, ומוצרי מזון אורגניים.  ענפים נוספים - פונדק נאות סמדר, קפה/מסעדה על כביש מצפה רמון - אילת, תיירות, חדרי אירוח, ובית אומנויות שהוא מרכז סדנאות וסמינרים לאומנות ומוסיקה לצד ייצור של יצירות אומנות, מוצרים וחפצי נוי, ובטון אדריכלי מעוצב לבתים ומוסדות.

החזון

חיי היומיום בנאות סמדר - הפעילות המשקית, העבודה החינוכית, הגיוסים, המפגשים – הם השדה ללימוד. קיומו של המקום כבית ספר ותחזוקתו כמקום שמייצר תנאים ללימוד מתאפשר מכוח ובזכות הלימוד האישי של אנשי המקום אנחנו רואים בהקמת היישוב ובהתנהלותו ברוח זו את מימוש כוונתה המקורית של הציונות ומעשה חלוצי של ממש.

 

קליטה

אנשים המעוניינים להיקלט לקיבוץ חייבים להתחבר לאופיו הייחודי. לא יתקבלו משפחות המעוניינות למצוא איכות חיים בלבד. תהליך קליטה: ראיון + וועדת קבלה פנימית.

 

ליצירת קשר

גלית / עומרי
מזכירות נאות סמדר
08-6358111