מקור השם

שמו של הקיבוץ בשלבי התכנון היה "אבידע" על שם הבן של אברהם וקטורה (ספר בראשית כ"ה 4) אך לאחר מכן שונה השם ל"נווה חריף", על שמו של חבר הכנסת משה (מוסה) חריף, שנהרג בתאונת דרכים בשנת 1982.

 

מיקום

קיבוץ נווה חריף שוכן בבקעת קטורה, בקירבת צומת שיזפון על כביש 40 בין כביש הערב למצפה רמון נמצא כ-75 ק"מ צפונית לאילת.

 

ההיסטוריה והאנשים

קיבוץ נווה חריף הוקם בשנת 1987. העלייה לקרקע היתה תחילה לישוב זמני בשם "שיטים" ואחרי כשנה התבצעה העלייה לישוב הקבע נווה חריף. הישוב הוכרז בתחילה כקיבוץ תעשייתי ולאחר שהתגלה שאין יתרון יחסי לתעשייה בערבה, שונתה הפרוגרמה לאחר עשור שנים לחקלאי.

בשנת 2012 היו בקיבוץ 61 חברים, מספר שכלל גם את בני היישוב מעל גיל 18 שנקלטו בקיבוץ.

 

תעסוקה ופרנסה בנווה חריף

הקיבוץ התיישב עם כוונות להתקיים מתעשייה אך התהליכים לא הצליחו והקיבוץ מחזיק היום בעיקר בענפי חקלאות. הקיבוץ עבר תהליכי הפרטה יחד עם שמירה על אופי קהילתי שיתופי. קהילת נווה חריף היא דוגמא למודל קיבוצי עכשווי ומודרני המפריד בין הפרנסה האישית וניהול הענפים המשותפים לבין חיי קהילה שיתופיים.

לאחר מספר שנים בהם כשלו היוזמות התעשייתיות הוחלט לעבור לחקלאות והוקמו במקום רפת, ולולי ביצים ופרגיות. בנוסף יש לקיבוץ שטחים של מטעי תמרים. במשך שנים רבות נמנע הקיבוץ מלגדול.

מורים ואנשי חינוך יכולים להשתלב בבית הספר ובמערכת החינוך האזורית. משרד החינוך מעניק הטבות ותמריצים.

 

החזון

אנחנו רוצים לגדול !
אדם המצטרף לחברתנו הופך להיות חלק מן הקהילה כתושב, שוכר דירה ביישוב, עצמאי ואחראי לפרנסתו. אנו קיבוץ בו חיים משפחות חברים ותושבים בהרמוניה, כקהילה קטנה והומוגנית, כל השירותים בישוב מופרטים, חיים. האופי החברתי – קהילתי של נווה חריף משלב בין האידיאולוגיה הקיבוצית לבין המציאות היומיומית העכשווית המודרנית.

 

ליצירת קשר

אתי אילו
מזכירות נווה חריף
08-6358511
054-4601160