בשנת 1949 נקדחה באר מים על ידי אגף המים במשרד החקלאות, במקום שעד אז כונה ביר הינדיס (מערבית: באר חושך) הבאר שימשה כמקור המים הראשון של אילת, בטרם חוברה העיר לרשת המים הארצית. בדצמבר 1950 הוקם בקרבת הבאר בסיס גדנ"ע ומפקדו הראשון היה אל"מ עקיבא עצמון ז"ל. ועדת השמות הממשלתית קבעה את שמו החדש של המקום "באר אורה". הבסיס פעל עד ראשית שנות ה-90.

​המכינה החלה את פעילותה בשנת תשע"ו (2015-2016). בימים אלו מחזור ב' מסיים את שנת פעילותו, ומתחילה ההכנה לשנה הבאה. כמו כן, החלה ההרשמה למחזור ד', שיפעל שנת תשע"ט (2018-2019).

4

3

החיים באזור המדברי מזמנים התמודדויות רבות, החיים במדבר מחברים אותנו לערכים חשובים כמו פשטות, התמודדות והתמדה. החסרונות הרבים שבמרחק והקושי יוצרים הזדמנויות רבות ללמידה, ומאפשרים פלטפורמה מיוחדת לצמיחה אישית וקבוצתית. ההתיישבות בערבה הינה סמל ומופת למפעל הציוני, לגבורת הרוח והגוף ולערבות הדדית. התנאים הקשים באזור זה ולעומתם שגשוג החקלאות והמדע במושבים והקיבוצים מספרים את סיפורה של הערבה. במסגרת המכינה אנו מבקשים לקחת 'פסק זמן' מחד ומאידך, להתחבר עמוק ליסודות החברה הציונית, ההתיישבות, המעורבות הקהילתית וההכנה לצבא. אנו נבקש ללמוד באופן חווייתי, פילוסופי ופלורליסטי על נושאים הנוגעים בזהותנו, סביבתנו, שכנינו ועתידנו. נשאף לשירות צבאי מאתגר ובהמשך נבקש להשפיע ולהוביל ל"חברת מופת".

אנו מאמינים כי מפעל ההתיישבות עדיין לא סיים תפקידו, וכי יש אתגרים רבים לפניו. אנחנו לוקחים על עצמנו לנסות דרך המכינה לחשוף חבל ארץ מדהים זה, ובעבודה מאומצת של צוות המכינה וחניכיו, נהנה גם אנו מלהיות חלק מאותם חלוצים בדרכנו להגשמה עצמית וקבוצתית. 

1

2

המכינה בבאר אורה באתר המועצה

ליצירת קשר