אנסמבל "רנות" הינו הרכב קולי ייחודי המונה 30 זמרות וזמרים, (מופיע גם בהרכבים קטנים של 6 עד 12 זמרים סולנים) מן היישובים: סמר, יטבתה, גרופית, קטורה, לוטן, נאות סמדר ומעלה שחרות. זהו הרכב קולי ייצוגי של המועצה אזורית חבל אילות, הפועל בחסות מתנ"ס חבל אילות.
מנהלו המוסיקאלי של ההרכב מיום הקמתו הוא המלחין, מנצח, מעבד, זמר ופסנתרן: גדעון אפרתי.
רנות מגישה תכניות מוסיקאליות רבות שונות ומגוונות המביאות לידי ביטוי את הרבגוניות והצבעוניות של חברי ההרכב: זמרים בעלי רקע ובסיס קלאסי, זמרים אשר עוסקים בחזנות, זמרים שהם עצמם מורים לפיתוח קול, זמרים סולנים עם רקע ומיומנויות גבוהות בתחום הגוספל, הג'אז והרוק. לצד יצירות מן הספרות הקלאסית, דגש רב ניתן לביצוע קלאסיקה ישראלית ישנה וחדשה בלבוש אמנותי, חומרים מוסיקאליים עממיים אוטנטיים של עדות ישראל: תימן, ספרד(לדינו), שירים ממרוקו, מוסיקה יהודית ממזרח אירופה המושרת ביידיש, מוסיקה חסידית וכן שירה בערבית. כל זה לצד קטעי גוספל,ג'אז, רוק, קטעים ממחזות זמר וכן מוסיקה מקורית הנכתבת במיוחד לרנות. היבט חינוכי חשוב המאפיין את רנות הוא שיתוף נוער גם ממגמות המוסיקה והמשחק של בית הספר האיזורי "מעלה שחרות" בפעילות השותפת של ההרכב הבוגר והמנוסה. בכך
מהווה אנסמבל רנות חממה לטיפוח דור חדש של זמרים ושחקנים, וכן צובע את ההרכב ברב- גילאיות הכובשת כל קהל.

במהלך תשע השנים האחרונות, ובנוסף לפרויקטים מוסיקאליים מקומיים, הופיע האנסמבל בחללים אקוסטיים ביניהם כנסיות בירושלים עם תכנית אקלקטית המשלבת בין הג'אנרים השונים: באולם הקונצרטים של האוניברסיטה המורמונית בהר הצופים בירושלים, בכנסיית אוגוסטה ויקטוריה, בכנסיית הנוטרא -דאם, בכנסיית הדורמציון, ובכנסייה הפרנציסקאנית.
אנסמבל רנות ומנצחו גדעון אפרתי מאמינים שיתכן דו שיח כנה ופורה בין מאמיני דתות שונות, דרך מפגש פנים אל פנים ובו היכרות של טקסט ומוסיקה מכל קשת הדתות והתרבויות. בדרך זו תתאפשר פרשנות סובלנית של מקורות דתיים ותרבותיים, כמו גם יצירת פתיחות ושינוי דעות קדומות, התגברות על פחדים, וסילוק דימויים דימוניים של האחר. בדיאלוג אוטנטי מלמד ומפרה שכזה, מתוך קבלה וכיבוד הייחודיות והשונות שבכל דת ותרבות, ייתכן בסיס ליצירת אימון הדדי ושלום עולמי.

בשנת 1998 יצא ההרכב למסע קונצרטים בצפון קנדה, מסע אשר כלל גם הופעות בפני נוער יהודי בבתי ספר. בשנת 1332 השתתף ההרכב בפסטיבל מקהלות באירלנד וזכה לשבחים רבים.
בקיץ 2011 קיים האנסמבל מסע של 10 קונצרטים מלאים בצפון גרמניה בתכנית שכותרתה: "רוח דרומית", מסע שהוכתר כהצלחה גדולה מאוד.
בנובמבר 2013 יצר האנסמבל מופע חדש – " מרוב אהבה "- All For Love ובו קלאסיקות ישראליות פוגשות סטנדרטים של הג'אז האמריקאי השורשי עם מקצבי ה- Blues, ה- Swing וה- Bossa Nova – ומה שביניהם.
באוגוסט 2014, בפתיחת פסטיבל האנימציה בסינמטק תל אביב, בצע ההרכב עיבודים חדשים לשירים – כפס קול חי לסרטי אנימציה.

 

קישורים שימושיים

  • אנסמבל רנות ב "רוח דרומית" קטעים מקונצרט בדורמציון לחץ כאן
  • רנות ב"מרוב אהבה" ובליווי סרטי אנימציה לחץ כאן

 

הביקורות מהללות

קונצרט מרגש, הנאה צרופה ואהבת מוסיקה… הרכב קולי פריפריאלי מצוין של זמרים ההופכים חזון למציאות בערבה הדרומית… תכנית מרתקת ומגוונת…(צבי אבני, מלחין)

…רנות בערב מקסים של חומר מוסיקאלי משובח ומפתיע… (יעקוב רוטבליט, תמלילן)

…הופעה מרתקת, שירה איכותית ובימוי חינני… הרכב בעל איכויות מוסיקאליות נדירות… (דייב אוחנוף, מונטריאול, קנדה)

…רנות הוא מן הגופים האמנותיים הבולטים ביותר… שירה איכותית ומרשימה של עיבודים תובעניים ומרעננים פרי ידיו של המנצח גדעון אפרתי… (מיכאל וולפה, מלחין)

 

ליצירת קשר

מנהל מוסיקאלי: גדעון אפרתי 

נייד: 054-5801518
דוא"ל: gidiefti@017.net.il

כתובת להתקשרות: מועצה אזורית חבל אילות, ד.נ. אילות

מיקוד: 88820
טלפון: 08-6355901/6
עמוד הפייסבוק של רנות לחץ כאן