לאתר החברה לאנרגיה מתחדשת אילת-אילות

החברה לאנרגיה מתחדשת אילת-אילות הינה חברה לתועלת הציבור, בבעלות קיבוצי הערבה, הקרן הקיימת לישראל וגופי תעשייה, פיתוח ואקדמיה בישראל. היא הוקמה בשל עניין משותף בפיתוח בר-קיימא מקומי, כתגובה להתחממות הגלובלית ובעקבות זיהוי הצורך בשימוש במשאבים מקומיים כגון אור שמש שופע, מרחבים פתוחים ורוח יזמות בקרב האוכלוסייה המקומית. אילת-אילות מקדמת שימוש ופיתוח באנרגיות מתחדשות לקידום אזורי של העיר אילת וחבל אילות השוכנים בערבה הדרומית.

היעד של הפרויקט הוא להפוך את אזור הערבה הדרומית למרכז בינלאומי למחקר ופיתוח טכנולוגיות להפקת אנרגיה מתחדשת, בלתי תלוי מבחינת צריכת האנרגיה ונטול דלקים ופליטות פחמן עד שנת 2025. קידום זה יביא לשינוי רב-מערכתי ומהותי זה של האזור, במיוחד מבחינת אפשרויות התעסוקה, ימשוך יזמים עסקיים רבים ועם היווצרות מודעות רבה יותר לפוטנציאל של אזור הערבה, צעירים משכילים ומוכשרים יותר יעברו להתגורר באזור כדי ליטול חלק במהפכה הירוקה המתהווה.

מרכז מחקר ואנרגיה מתחדשת

כנס בינלאומי אילת-אילות

תכנית האצה "המנבטה"


נכון לשנת 2017 אחד ההישגים המשמעותיים של הערבה הדרומית הנו חיבור לרשת של 122 מגה-וואט מייצור סולארי, המהווים 70% מצריכת האנרגיה במרחב אילת-אילות בשעות היום.

ייצור זה הופך את אזור הערבה הדרומית לבין הבודדים בעולם שמייצרים 70% מצריכת החשמל במהלך שעות היום. עד 2025 אנחנו שואפים להגיע לסף ייצור של 400 מגה-וואט של אנרגיה מתחדשת עבור כל שעות היממה, מה שיהפוך את האזור לעצמאי אנרגטי ונקי מפליטות פחמן. פרויקט זה ייצור באזור מרכז ידע בינלאומי, המאכלס טכנולוגיות חדשניות.

כפר מנותק רשת

שדות סולאריים

חממה טכנולוגית "הון הטבע"

הקמת מרכז ייצור מבוזר של ייצור אנרגיה מתחדשת

כיום ישנן 15 תחנות סולאריות בגדלים שונים, המספקות 70% מצריכת החשמל של אילת ועד צומת הערבה, בבעלות פרטית של תושבים, קיבוצים וחברות פרטיות. עד שנת 2025 אנחנו מתעתדים להפוך את האזור ל 100% עצמאי אנרגטית, נטול דלקים ופליטות פחמן, מאזור שמייבא אנרגיה לאזור שמייצר לעצמו את כל הצריכה 24/7.

אזור אילת וחבל אילות נמצאים בקצה רשת החשמל הארצית, דבר אשר דרש הובלת חשמל יקר ומזהם, איבודי חשמל בתהליך והפעלת תחנת משנה מזהמת (מזוט) באילת בחודשים בעלי ביקוש גבוה מהרגיל. התוכנית האסטרטגית של החברה לאנרגיה מתחדשת אילת-אילות המליצה להקצות שטחים לפיתוח אנרגיה מתחדשת עבור ייצור של עד 400 מגה וואט מותקן, סה"כ כ-5000 דונם, חלקם קיימים וחלקם יאושרו בעתיד. בשלב זה הוקמו 122 מגה וואט המתוכננים. כל הפעילות הכלכלית הזו מקטינה את סיכוני ההכנסה של היישובים בערבה, שעד היום התמקדו בעיקר בתמרים ורפתות.

הפיכת אילת לעיר חכמה

במטרה להפוך את אילת לעיר ירוקה, המנהלת את כל מערך התשתיות שלה באמצעות מערכים טכנולוגיים, רשתות תקשורת חכמות ושירותים דיגיטליים, הכריזה העירייה על מגוון מיזמים, אשר יהפכו את העיר לחסכונית באנרגיה ומתקדמת טכנולוגית. החברה לאנרגיה מתחדשת אילת-אילות אפשרה הקמת תשתית ייצור חשמל נקי בעיקר ממקורות סולאריים ובכמויות שמספיקות להניע את אילת בין 70% ל-100% אנרגיה מתחדשת במהלך שעות היום. על מנת לספק את צרכי האנרגיה של העיר בשעות החשיכה אנו מקדמים פרויקט אגירה שאובה כפתרון משלים להתייעלות אנרגטית ולעיר הצורכת אנרגיה נקייה 24/7. הושקה תכנית פיילוט לשכונה ירוקה, המשלבת מגוון טכנולוגיות במטרה להפחית ולנטר צריכת אנרגיה בשכונה תוך כדי שדרוג התשתיות הקיימות בה (פינוי פסולת, תקשורת, תאורה, חינוך וניהול אנרגיה), הונהגה תכנית לחינוך סביבתי בקרב תלמידים ומורים, העיר פועלת להקמת תשתית גז טבעי ומפעילה יוזמה בתחומי תחבורה ירוקה בעיר.

כנס בינלאומי וחממה טכנולוגית 'הון הטבע' כמקום של חדשנות ומקומות עבודה חדשים

לפני חמש שנים הוקם בהצלחה מרכז טכנולוגיה בנושא קלינטק ואנרגיה מתחדשת, בשותפות עם המדען הראשי וגופי מימון פרטיים (רפאל, אלביט, ישיר בית השקעות ועוד). בעקבות החממה הקמנו מרכז מעבדות חדש ובו 800 מ"ר של מעבדות ומשרדים, שיהוו ומהווים את ההאב האזורי למחקר ויזמויות. מרגש לראות כיצד כל החדרים מלאים. החממה מהווה גם חלון ראווה לטכנולוגיות פורצות דרך ומרכז ידע בינלאומי בתחום האנרגיה המתחדשת. הפרויקט משלב את כל הגורמים המקומיים, מוסדות אקדמיים מהארץ, חברות עסקיות מהארץ ומהעולם, קבוצות מימון פיננסיים, משרדי ממשלה וחברות ממשלתיות. כנס אילת-אילות הבינלאומי לאנרגיה מתחדשת מהווה פורום לחילופי ידע מקצועי בין חוקרים ומדענים ישראלים לבין עמיתיהם ברחבי העולם ומביא לאזור יזמים והזדמנויות. יוזמה זו זוכה לתמיכה מצד משרדי הממשלה, הן מבחינה כספית והן באמצעות שותפויות עם ארגונים עמיתים בחו"ל (בשיתוף משרד החוץ ומשרד האוצר).

פיתוח יזמות מקומית, שטחי ניסוי ומחקר

יחד עם קרן יק"א וקרן נס הקמנו "מנבטה" במטרה לטפח יוזמות מקומיות, שיש בהן פוטנציאל להפוך לעסקים מקומיים ועד בינלאומיים. המנבטה תומכת במיזמים בעלי אופי יישומי ותרומה לפיתוחו של חבל אילות. מדי חצי שנה נבחרים כחמישה פרויקטים, שזוכים להדרכה, ליווי ומימון בדרך להפיכתם לעסק. בנוסף הוקם שדה ניסויים לטכנולוגיות מנותקות רשת. המקום משמש פלטפורמה לחברות טכנולוגיה ישראליות ויזמים צעירים, המגיעים למקום כדי לערוך הדגמות וניסויים בתנאים המדמים תנאי אמת. הכפר מהווה גם מרכז להדרכה לשימוש בטכנולוגיות וליצירת מודלים עסקיים ומתודולוגיות החדרת טכנולוגיות ושירותים לעולם מנותק רשת. כמו כן, בכל המרכזים האקדמיים שיש בערבה ובאילת פתחנו מחלקה לאנרגיות נקיות למיניהן, וכיום מאוישים בחוקרים וסטודנטים.

מידע נוסף

ליצירת קשר

דורית בנט
מנכ"לית אילת-אילות
08-6222296
053-2291026
נעמה אלוני
ניהול אדמיניסטרטיבי
08-6371717
054-9798518
אביטל נוסינוב
רכזת הכשרה ופיתוח
054-9799114
דפנה לוי זייגרמן
תוכן ומדיה
08-6222298
צחי דאלי-לוי
מנהל כספים
054-6616055